Home / İslam Dünyası / İran / İran Muharrem Tatbikatı Kapsamında Yeni Yerli Savaş Sistemlerini Tanıttı

İran Muharrem Tatbikatı Kapsamında Yeni Yerli Savaş Sistemlerini Tanıttı

Tatbikata Hatem’ül Enbiya(a.s) Hava Karargahı, Devrim Muhafızları ve Seferberlik Kurumu’nun (Besic) birlikleri de katılıyor.

Söz konusu tatbikat kapsamında açıklama yapan Ordu Kara Kuvvetleri Komutan Vekili Tuğgeneral Kiyumers Haydari, halen devam etmekte olan “Muharrem” askeri tatbikatında “Fetih-14” radarın tanıtımı yapıldığının haberini verirken, 600 km menzili olan bu radarın, en küçük çaplı uçan nesneleri yakalama özelliğe sahip olduğunu belirtti.

Tuğgeneral Haydari, “Fetih-14” radarının en üsütün özelliği en kısa zamanda komuta merkezine bağlanarak iletimiş kurmak olduğunu konuşmasına ekledi.

İlk kez bu tatbikatta uzun menzilli İHA‘lar kullanıldığına işaret eden Tuğgeneral Haydari, aynı zamanda uzaktan kumandalı Dehlaviye füzesi, RPG-29 roketleri, ısıya duyarlı hafif dürbünler, seyyar kara radarları, 40 mm el bombaları, M-4 silahı ve diğe nefer silahların test edildiğini söyledi.

Haydari ayrıca, İran Hava Kuvvetleri’ne ait iki adet RF4 keşif uçağı, hafif ve ağır kargo uçakları, savaş helikopterleri, Semsam ve Zülfikar tankları tatbikata katıldıklarını kaydetti.

Tatbikat kapsamında ayrıca geçen yıl Hatem’ül Enbiya Hava Savunma Karargahı’nda açılışı yapılan Fekur Savaş Kontrol Sistemi bugün Muharrem askeri tatbikatında görücüye çıktı.

Fekur Savaş Kontrol Sistemi’nin Hatem’ül Enbiya Hava Savunma Karargahı’na girmesi ile birlikte Hatem’ül Enbiya Hava Savunma Karargahı’nın komuta ve kontrol ağının akıllı mekanizmalar ile çalıştırılması mümkün olacak.

Fekur Savaş Kontrol Sistemi ilk olarak Hatem’ül Enbiya Hava Savunma Karargahı’nın yeni yöntemleri kullanılarak Büyük Peygamber projesinde uygulanan Soc Sistemi’ne tam uygun şekilde tasarlanıp üretilmiş.

Hatem’ül Enbiya Hava Savunma Karargahı’nın Fekur Savaş Kontrol Sistemi askeri radarlar, dinleme ve signal sistemleri, gözetim unsurları, komuta merkezleri ve füze sistemlerinin yakınlıklarını kontrol eden hava savunmasına ait istihbarat kaynaklarını toplama kabiliyetine sahip.

Bu sistem ayrıca istihbarat ve verileri birleştirip değerlendirerek görev bölgesinden bir tam görüntü sağlıyor ve hava savunma sistemlerininin kontrol ve gözetimi hakkında bilgiler de veriyor.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir