İran İslam İnkılabı Rehberi: Filistin Meselesi İran Gündeminden Asla Düşmeyecektir

Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu rahmetli İmam Humeyni’nin rıhletinin 26. yılı anma için İmam Humeyni’nin kabrinde düzenlenen merasimde eşsiz ve görkemli ziyaretçi ve İmam dostu kitlesine hitap ederken, İmam Humeyni’nin düşünce ve ideolojisinin doğru bir şekilde ele alınmasının, onun mektebini tahrif etmeye çalışanlara karşı en önemli mücadele olacağını söyledi.

İslam İnkılabı Rehberi, bölgede son yıllarda meydana gelen bazı gelişmeler ve bazı hareketlerin Amerika’ya güvenmeleri ve asıl alacakları darbenin de bu düşünceden olacağını belirterek; İmam Humeyni’nin düşünce ve hareketinde her zaman Amerika’ya ve onların siyasi ve güvenlik kuruluşlarına karşı ciddi bir muhalif tutum sergilediğini ve bu arada başta Filistin halkı olmak üzere mazlum milletlerin samimi destekçisi olduğunu söyledi.

İslam İnkılabı Rehberi, İmam Humeyni’nin mantığı çerçevesinde bugün bölge ve dünya meselelerini değerlendirmek gerektiğine işaretle; İran İslam Cumhuriyeti’nin bugün Irak ve Suriye’de vahşi ve zalim IŞİD’e karşı olduğu gibi, Amerikan polisinin kendi halkına karşı vahşi tutumlarına da karşı olduğunu ve bunların aslında birbirinin aynı olduğunu söyledi.

Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, İran İslam Cumhuriyetinin terör rejimi İsrail’in muhasarasındaki Gazze halkına yönelik zalim girişime karşı olduğu gibi savunmasız Yemen halkının da öldürülmesine karşı olduğunu belirtti ve Bahreyn halkına yönelik baskılara karşı olduğu gibi Amerikan insansız hava araçları İHA’ların Afganistan ve Pakistan’daki saldırılarına karşı olduğunu söyledi.

İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, İmam Humeyni’nin (r.a) yolunu, İran milleti için dolu ümitlerin haritası olarak nitelerken, İmam’ın şahsiyetinin tahrip edilmesi konusunda mücadele edilmesi ve son derece uyanık olunması çağrısında bulundu.

İslam İnkılabı Rehberi, İmam Humeyni’nin yalnızca yaşadığı döneme ait olduğunu iddia eden ve onun yolunu tahrif etmeye çalışanların aksine İmam Humeyni’nin, İran milletinin tarihini yeniden yazan ve büyük hareketin lideri olarak nitelerken, onun yolunun tahrif edilmesinin kuşkusuz İran’a büyük zararının olacağını ve bunun için İmam Humeyni’nin mektebinin, yolunun büyük bir dikkatle korunması ve yolunun sürdürülmesi gereğinin altını çizdi.

Ayetullah Hamenei, İmam Humeyni’nin, siyasi, fikri ve içtimai yolunun, iktidar, ilerleme ve adaletin gerçekleşmesi yönünde İran milletinin büyük hedefleri için bir yol haritası olduğunu belirtirken, İmam Humeyni’yi doğru tanımadan onun yolunun da doğru bir şekilde sürdürülemeyeceğini söyledi.

İslam İnkılabı Rehberi, dünya emperyalizmi ve zorba güçlerin bölgenin önemli, yeraltı ve yerüstü zengin kaynaklara sahip ve büyük bir ülke olan İran üzerinde sulta kurmaya yönelik şeytani çabalarının devam ettiğini hatırlatarak, onların İran üzerindeki bu hedeflerinin yenilgiye uğratılmasının tek yolunun da, İran’ın ilerleme ve kalkınma yolunda güçlü bir şekilde yolunu sürdürmesi olduğunu söyledi.