İran: Irak’ı Bölecek Ayrı Bir Kürt Devletini Tanımayız

Azad Haber Ajansına konuşan İran Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ali Rıza Ayeti, “Irak’ın tarihi bir istikrarsızlık sürecinden geçtiğini, ülkenin üçte birinin IŞİD’in elinde bulunduğunu, bir bölümünün ise Kürdiastan ismi ile ayrılmayı planladığını, diğer bir bölümünün ise güvenlik sorununun her geçengün büyüdüğünü” ifade etti.

Irak Kürt bölgesinde bulunan partilerin aralarında sorun yaşadığını söyleyen Ayeti, “Kendi aralarında sorun yaşayan bu partiler ayrılma konusunda hemfikirler. Bu konuda anlaşamadıkları nokta, ayrılmanın zamanlaması” dedi.

Ayeti: Irak’ta kurulacak Kürt Devletini Tanımayız

Irak Kürtlerinin, Kürdistan ismi ile Iraktan ayrılmaları halinde kurulacak yeni devleti tanımayacaklarını ifade eden Ayeti, “O zamana kadar Kürtler Irak Anayasası’na bağlılar. Uluslararası toplum ve aralarında bizim de bulunduğumuz komşu ülkeler anayasaya saygı gösteriyor. Irak Anayasası’nı gözardı ederek, Kürtler’le özel bir ilişkiye giremeyiz” şeklinde konuştu.

Irak’ın tek parça halinde kalması gerektiğinin altını çizen Ayeti, “Bağımsız Kürdistan Ortadoğu’yu sarsar. Ortadoğu’daki zayıf ülkeler bölgeyi yangın yerine çevirir. Türkiye’nin güneydoğu bölgesindeki şehirleri gözlemlediğimizde, Ramadi ve Felluce’den hiçbir farkı yok. Şayet Irak parçalanırsa karlı çıkacak olan İsrail ve IŞİD’dir” dedi.

İran İslam İnkılabı Rehberinin Temsilcisi: ABD ve İsrail İran ve Türkiye topraklarında Kürt devleti kurmayı planlıyor

Ayetullah Hamanei’nin Kaşan Temsilcisi Abdulnebi Nemazi, Ocak ayınının son Cuma’sında okuduğu Cuma hutbesinde Kürt Devleti kurulması konusunda uyarılarda bulunarak, “İsrail’in, İran sınırlarını da kapsayan bir Kürdistan devleti kurma planı” olduğunu ifade etmişti.

Ayetullah Hamanei’nin Kaşan Temsilcisi Abdulnebi Nemazi, okuduğu Cuma hutbesinde “İsrail’in Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) desteği ile İran ve Türkiye topraklarını da içine alan bir Kürt devleti kurmayı planladığını” söylemişti.