Home / İslam Dünyası / Irak / İran: Irak Devleti ve Milleti İstediği Sürece Yanlarında Olacağız

İran: Irak Devleti ve Milleti İstediği Sürece Yanlarında Olacağız

Bağdat’ta Irak Başbakanı Haydar el Abadi ile görüşen İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, İran’ın IŞİD saldırılarının başından beri Irak devleti ve milletinin yanında yer aldığına işaret ederek, Irak devleti ve milleti istediği sürece İran’ın yanlarında olacağını belirtti.

Resmî bir ziyaret için Bağdat’ta bulunan Dehkan, Haydar el Abadi ile bir araya gelerek, ikili, bölgesel ve uluslar arası konular hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısının selamlarını Irak Başbakanına ileten Dehkan “İki ülke ilişkileri yüksek düzeylerde örnektir. İran rehberi, devleti ve milleti daima Irak’ta tam güvenlik ve huzurun konuşlanmasıyla toprak bütünlüğünü destekledi ve destekleyecek.”dedi.

İran’ın Irak’ın meselelerine yönelik stratejik bakışındaki üç temelin, Irak’ın birliğinin desteklenmesi, kapsamlı güvenliğin sağlanması ve ilerlemeye katkı sağlamak olduğuna işaret eden Dehkan “İran, Irak ile ilişkilerini özel bir akım, parti ve etnik bir grup ile sınırlandırmadı.”dedi.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir