Irak’ta Hristiyan Gönüllüler IŞID İle Savaşta Meydanda

Milis sayısı 1700’den fazla olduğu belirtilen tugayın içerisinde emekli Hristiyan komutanlar da yer alıyor. Hristiyanların “ilk ve tek” askeri gücü olduğu ifade edilen tugay, savaş cephelerinde Irak ordusuna destek veriyor.

Babiliyyun Tugayı lideri Reyyan el-Kildani, yaptığı açıklamada, Haşdi Şabi’ye bağlı olarak Selahaddin, Beyci ve Enbar’daki cephelerde IŞİD ile çatıştıklarını söyledi.

Kildani, Musul’un IŞİD tarafından ele geçirilmesinin ardından Babiliyyun Tugayı’nın kurulduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“DAEŞ, Musul’da çok sayıda Hristiyanı katletti ve tehcire zorladı. Ayetullah Ali es-Sistani’nin cihat çağrısı üzerine biz de Haşdi Şabi saflarına katılma kararı aldık. Çünkü bu cihat çağrısı sadece Şiilere değil, tüm ülke halklarına yönelikti. Baas rejimi döneminde elleri kana bulaşmayan onlarca emekli Hristiyan komutanı toplayarak lideri olduğum hareketin askeri kanadını kurduk.”

Tugayın, Iraklı Hristiyanların “ilk ve tek” askeri savunma gücü olduğuna dikkati çeken Kildani, Musul, Sincar ve Sehil Nineva’daki halklarını IŞİD’ten korumak için askerlerin sıkı bir silahlı eğitiminden geçirildiğini kaydetti.

Avrupa’da iltica başvurusunu iptal edip, geri dönerek askeri birliğe katılan çok sayıda Hristiyan olduğunu aktaran Kildani, “Tugaydaki asker sayısını güvenlik nedeniyle açıklayamayacağım. Ancak asker sayısı bin 700’den fazladır” dedi.

Irak’ta Yezidi ve Hristiyanlara karşı bazı dış güçlerce asimilasyon planının devreye sokulduğunu öne süren Kildani, şiddet olaylarından dolayı ülkeyi terk eden Hristiyanları döndürme isteği içerisinde olduklarını söyledi.

Kildani, övgülerde bulunduğu Haşdi Şabi için, “Bu güç olmasaydı Bağdat’tan eser kalmazdı” ifadesini kullandı.

Başbakan Haydar el-İbadi ile çok yakın ilişki içerisinde olduklarına da değinen Kildani, eski Başbakan Nuri el-Maliki ile de yakın olduğu iddialarına ise “Maliki, aziz dostum ve kardeşimdir. İbadi ile olduğu gibi Maliki ile de siyasi hayattaki yakın çalışma geçmişimiz söz konusudur. İbadi, muhaliflerine bile kapılarını açık tutan, her kesimi dinleyen bir barış adamıdır. Hiçbir şeyden korkmayan cesur ve yiğit biridir” şeklinde konuştu.
Hristiyan milislerden oluşan Babiliyyun Tugayı lideri Reyyan el-Kildani, IŞİD’in ele geçirdiği Enbar’ın kurtarılmasının gecikeceği iddialarına ilişkin de şunları söyledi:
“Enbar’ı geri almak sahip olduğu geniş çöllerden dolayı Musul’dan daha kolay olacak. Operasyonla ilgili yeniden yapılanmaya gidiyoruz. Gelecek günlerde orduyla birlikte kentin tamamını abluka altına alarak hiçbir IŞİD militanının çıkışına izin veremeyeceğiz. Oradaki sivillerin çıkışı için de bir koridor açacağız. IŞİD ile savaşta çok sayıda askeri taktik öğrendik ve karşı tarafın planlarını daha çabuk çözecek düzeye geldik.”

Musul’daki bazı komutanların “ihaneti” ve “uyuyan hücrelerin” yardımıyla kentin düştüğünü açıklayan Kildani, Enbar’ın da uyuyan hücrelerin yardımıyla DAEŞ’e teslim edildiğini bildirdi.

Kildani, “İran’ın olumlu rolünü inkar edemeyiz. Askeri müsteşarlarıyla Irak’ı destekledi. General Kasım Süleymani’de IŞİD’in olduğu her yerde bulunan cesur biridir. Sünni, Şii ve Hristiyanları seven bir mücahittir. IŞİD’in bulunduğu her ülkeye gider” değerlendirmesinde bulundu.

Kildani, bir soru üzerine Türkiye halkı ile hiçbir sorunlarının olmadığını, Türkiye halkını “çok saygın ve merhametli” bildiklerini dile getirdi.