Irak’ta Amerika Güdümlü 3 Peşmerge Alayı Kurulacak

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, ABD’li askeri uzmanların eğiteceği ve her biri, 2 bin 200 askerden oluşacak 3 yeni Peşmerge alayının kurulacağını söyledi.

Yaver, Erbil’de düzenlediği basın toplantısında, “ABD askerlerinin eğitim vereceği, her biri, 2 bin 200 personelden oluşacak 3 yeni Peşmerge alayının kurulmasına karar verdik. Bu yönde çalışmalarımız başladı ve en kısa zamanda personel alımına başlayacağız. Peşmergeler 18-30 yaş arasında olacak. Bu Peşmergeler, en az 8 yıl hizmet verecek ve hiçbir siyasi partiye üye olmayacak” dedi.

“Yeni Peşmerge birliklerin silah ve teçhizatlarının da ABD tarafından karşılanacağını” anlatan Yaver, “Irak’ın bir parçası olarak ABD’den gelen askeri yardımların bir kısmı payımıza düşüyor. Bundan sonra gelecek olan tüm askeri yardımlar bu 3 yeni alaya verilecek. ABD’li askerler, Peşmergelere temel askeri eğitimlerin yanı sıra diğer özel dersleri de verecek. Elbette bu Peşmergeler, bakanlığımıza bağlı olacaklar” ifadelerini kullandı.