Home / Türkiye / Gündem / Irak Türkmenleri: Türkiye’den Ses Çıkmazken, İran Anında Yardım Etti

Irak Türkmenleri: Türkiye’den Ses Çıkmazken, İran Anında Yardım Etti

Ketene, yaptığı değerlendirmede şunları dile getirdi: “Türkiye’nin Nuceyfi ailesiyle birlikte Musul’a operasyon düzenlemeye çalıştığı konuşuluyor.

Bunun için 6 bin kişilik bir kuvvet toplandığı ve eğitildiği dillendiriliyor. Türkmenlerin ve Şiilerin operasyona dahil edilmek istenmediği iddia ediliyor. Bu iddialar doğruysa bu son derece yanlış bir tutumdur. Bağdat Hükümeti de gelişmelerden kaygılıdır. Böyle bir politika Türkiye’nin de Türkmenlerin de çıkarlarına uygun değildir.”

IŞİD’in Tezehurmatu ve Tuzhurmatu’da Türkmenlere karşı hardal gazı kullandığını ancak Türkiye’den hiç ses çıkmadığını açıklayan Ketene, “Türkmenler İran’dan yardım istedi. İran anında doktor gönderdi. Saldırıdan 2 bin 100 kişi etkilendi” diye konuştu. Ketene şöyle devam etti: ”50 binden fazla Telaferli, Kerküklü Türkmen zor şartlarda yaşıyor. Şu anda Irak’tan gelmek isteyen Türkmenlere vize zorluğu çıkarılmaya başlandı. Vize için dokuzuncu aya randevu veriliyor.”

IŞİD-ABD İLİŞKİLERİ

IŞİD-ABD ilişkileri konusunda da bilgi veren Ketene, “Halk ABD ile IŞİD arasında bir temas olduğuna inanıyor. Örneğin bir süre önce Musul-Suriye yolu peşmerge tarafından kesilmişti. Gelen talimat üzerine IŞİD için yol açıldı. Bu talimatın ABD’den verildiğine ilişkin bilgiler alıyoruz. Bu konuda sosyal medyada dolaşan görüntüler de var” dedi.

Check Also

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir