Irak Hizbullahı, Yüzlerce IŞID Teröristini Esir Aldı

Hüseyni, yaptığı açıklamada, terör örgütü IŞİD’e yönelik Ramadi bölgesinde düzenledikleri bir operasyonda, çok sayıda militanı yakaladıklarını belirterek, “Yürüttüğümüz ciddi bir operasyon sonucu yüzlercesini esir aldık. Bu birinci operasyonumuz değil, son da olmayacak. Esirler Ramadi’den kaçarak güvenli kentlerdeki uyuyan hücrelerle buluşmayı hedefliyordu. Buluştuktan sonra silahlarla donatılarak şiddet eylemlerine buluşacaklardı” ifadesini kullandı.

Söz konusu militanları ilgili makamlara teslim edeceklerini aktaran Hüseyni, “Esir sayısıyla ilgili kesin rakam veremeyeceğim fakat sayıları yüzlerceyi buluyor. Bölgedeki IŞİD’e karşı bir takım askeri operasyonlarımız devam ediyor, önümüzdeki günlerde onları da ilan edeceğiz” diye konuştu.

Ayetullah Sistani’nin IŞİD’e karşı “cihat’ çağrısı üzerine kurulan ve Haşd-ı Şa’bi’ye bağlı gruplarla çeşitli çatışmalara katılan “Hizbullah Tugayları” dün, IŞİD militanı olduğu belirtilen “gözleri kapalı, başları öne eğilmiş ve art arda yürüyen” çok sayıda kişinin görüntüsünü yayınlamıştı.