Irak Hizbullahı: Suriye Ordusu İle Koordine Olacağız

el-Meyadin’e konuşan Irak Hizbullahı resmi sözcüsü Cafer el-Hüseyni, Irak Halk Direniş Güçleri’nin Suriye sınırına vardıkları takdirde Suriye güvenlik güçleriyle işbirliği halinde olacaklarını bildirdi.  Direniş Güçlerinin Samarra, el-Alem ve Buacil bölgelerini tekfirci guruplardan temizleyerek büyük bir başarıya imza attığını söyleyen Cafer el-Hüseyni, Irak hükümeti tarafından Selaheddin operasyonlarının geçici olarak durdurulduğunu, ama öncelikli olan hedeflerine ulaştıklarını dile getirdi.

El-Hüseyni: “Irak direnişi Suriye sınırına vardığı takdirde her iki kardeş ülke güvenlik güçleri IŞİD ile savaşmak için koordine halinde bulunacaklar. Bu durumda Irak ve Suriye’nin başarılı olması kaçınılmaz olacaktır.”

Irak Hizbullahı resmi sözcüsü  Cafer el-Hüseyni; “Direniş  Samarra, ed-Dûr, el-Alem ve Buacil bölgelerini tekfirci guruplardan temizlemede başarılı olmuştur.  El-Fatha köprüsü ve Telal Hamreyn ile kuzey Tikrit ve Kadisiye mahallesinde ise ‘Hüseyni’ operasyonlar durduruldu” dedi.

El-Meyadin’in “diyalog saati” programında konuşan Irak Hizbullahı resmi sözcüsü el-Hüseyni “Selahaddin operasyonu Irak hükmeti tarafında durduruldu, ama öncelikli hedefimize ulaşmış bulunmaktayız” diye ifade etti.

Irak Hizbullah resmi sözcüsünün program sunucusunun bir sorusuna verdiği cevapta; “Tabi ki Suriye tarafıyla koordineyi sağlamalıyız. Geçmişte Suriye Hizbullahı ile iletişimimiz vardı, ama bazı sebeplerden dolayı bu iletişim kesildi. Eğer operasyonları devam ettirirsek, Suriye tarafıyla iletişimi tekrardan sağlayabiliriz. Tekrardan koordinasyonun sağlanması durumunda ise Irak ve Suriye’nin zaferini müjdeleyebiliriz” dedi.