Irak Ehli Sünnet Alimler Meclisi: Işıd Mescitleri Yıkarken Gönüllü Milisler Koruyor

Iraq Media News Center (IMN)’ın Bağdat’tan bildirdiğine göre; merkezi Erbil’de bulunan “Ehl-i Sünnet Alimleri Meclisi”, çoğunluğunu Şii Müslümanların oluşturduğu Haşdu’ş-Şabi (Gönüllü Halk Güçleri)’nin Beyci’de bulunan mescitleri koruduğunu söyledi.

Ehl-i Sünnet Alimler Meclisi yaptığı açıklama ile Sunni-Şii Müslümanlar arasında fitne çıkarmak için söylenen yalanları gün yüzüne çıkardı. Zira Siyonist-Emperyalis medya ve çevreler Irak’ta hep mezhep ayrımı olduğu ve Şii Müslümanların çoğunlukta olduğu Gönüllü Milisler-Güçlerin mescitlere ve halka zarar verdiği yalanlarını sürekli tekrarlıyordu.

Dünden buyana, Gönüllü Halk Güçleri’nin Beyci mescitlerini yakıp yıktığını, evleri yağmaladığını iddia eden bazı medya organlarının dezenformasyona karşı Ehl-i Sünnet Alimleri Meclisi Başkanı Kasım el-Azzavi: “Bazı medya organlarının Gönüllü Halk Güçleri’nin Beyci mescitlerini yaktığı iddialarını araştırdık. Gönüllü Halk Güçleri’nin mescitleri koruduğunu, IŞİD’in ise Medine mescidini bir bomba imalathanesine dönüştürdüğünü öğrendik” dedi.

El Azzavi ayrıca, söz konusu mescidin kaçmadan önce IŞİD çeteleri tarafından havaya uçurulduğunu, Gönüllü Halk Güçleri’nin olay hakkında hiç bir sorumluluk taşımadığını vurguladı.