Irak Cumhurbaşkanı: Yok Oluncaya Kadar Savaşacağız!

IŞİD terör örgütünü yenmenin ne kadar süreceği sorusunu Irak Cumhurbaşkanı şöyle yanıtladı: “DAEŞ’i yenmek kolay değil çünkü çok farklı türde uyuyan hücrelere sahipler. Yalnızca Irak’ta da değil. Bu nedenle DAEŞ’le çok farklı cephelerde mücadele gerekli. Birincisi karada. İkincisi mali kaynaklarının kurutulması gerekli. Farklı ülkelerle istihbarat işbirliği yaparak, kimin DAEŞ’e çalıştığını öğrenmek gerek. DAEŞ’le ilgili işbirliği çok önemli.”

Fuat Masum, İran’ın IŞİD’le savaşta nasıl bir rolü ve ne kadar etkisi var sorusunu da şöyle yanıtladı: “Öncelikle İran su ve gıda gibi insani yardımlar yolladı, özellikle de Sincar bölgesine. İkincisi uzmanlar gönderdi. Ayrıca bu ülke silah ve cephane de yolladı. Bu çok önemliydi. İran açısından Irak’ın DAEŞ’in eline geçmesi, tehdit altında kalması anlamına geliyor. DAEŞ İran’a yakınlaşmış olacak. Irak’ta bugün var olan tehdit İran’a ulaşacak, Türkiye’ye ulaşacak. Komşu ülkelere ulaşacak. Bundan dolayı IŞİD tehdidini kendi güvenlik önceliğine göre algılayan ülkeler, Irak’a farklı yardımlarda bulunuyor.”

“IŞİD’le müzakere eder misiniz?” sorusuna ise Masum şu yanıtı verdi: “Eğer siyasi bir grup olsalardı bir çözüm için masaya oturulabilirdi. Ancak bu siyasi bir grup değil ve hiçbir siyasi grubu tanımıyor. Kendi yaşam tarzı dışında hiçbir yaşam tarzına saygısı yok. DAEŞ’le ya biz ya onlar yok oluncaya kadar savaşacağız.”

Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum, tekfirci IŞİD terör örgütüyle müzakerenin imkansız olduğunu belirtiyor.