İnfaz Kararı Açıklanan Cemaati İslami Lideri İdam Edildi

Bangladeş’te, Cemaat-i İslami Partisi yöneticilerinden birisi daha idam edildi. Partinin Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Kamaruzzaman’ın hayatına, 1971’deki bağımsızlık savaşı sırasında savaş suçu işlediği gerekçesiyle son verildi.  Bangladeş medyasında yer alan haberlere göre infaz, Kamaruzzaman’ın tutuklu olduğu hapishanede gerçekleştirildi.

Cemaat-i İslami yargılama ve idamların iktidarın siyasi hesaplarından kaynaklandığını savundu. Parti’den yapılan açıklamada, lider kadrosuna yönelik mahkeme kararlarının siyasi olduğuna dikkat çekilirken, halk Hasina hükümetinin “devlet terörüne” karşı çıkmaya çağırıldı. 200’den fazla üyesi tutuklu olan partinin yetkilileri, hükümetin muhalifleri bastırmak için kitlesel cinayetler, keyfi tutuklamalar, yargısız infaz ve işkence gibi suçlar işlediğini savundu.

Bangladeş’te 2013’ten bu yana verilen idam cezaları, ülkede hükümet karşıtı gösterilerin düzenlenmesinde önemli rol oynadı. 2014’te ülkede yapılan seçimleri başını Bangladeş Milliyetçi Partisi’nin (BMP) çektiği, aralarında merkez, sol, sağ ve İslami partilerin de olduğu 18 parti boykot etmişti. Katılım oranı yüzde 10’da kalan seçimi iktidardaki Avami partisi kazanmış, sonrasında ise birçok muhalif isim gözaltına alınmıştı.