Hamas’tan BM’nin İsrail Çocuk Hakları Kararına Tepki

Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS’ın sözcüsü Sami Ebu Zuhri, BM’lerin bu girişimini ‘kara bir leke ve utanç’ olarak nitelerken,  bu girişimin gerçekte siyonist İsrail’e, katliamlarını meşrulaştırması ve daha fazla sürdürmesi yönünde bir izin olduğunu söyledi.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) da Ban Ki-mun’un işgal rejimini “utanç listesi”ne dahil etmemesini kınadı. BM Genel Sekreteri’nin tavrının kabul edilemez olduğunu ifade eden Hamas, dün (9 Haziran Salı) yayınladığı bildiride, işgal rejiminin “utanç listesi”ne alınmamasının çocuk haklarını ihlal edenlere verilmiş bir ödül olduğunu söyledi.

Bu arada Gazze’de siyonist İsrail rejiminin geçen yılki saldırılarında  16, 14 ve 11 yaşlarında üç çocuğunu kaybeden Ebu Müslim ailesi, siyonist İsrail rejiminin bu cinayetlerini görmezden gelmenin ötesinde bu cinayetlerini teşvik eden BM genel sekreterinin  tutumunun kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Bilindiği gibi terör rejimi İsrail’in geçen yıl Gazze’ye düzenlediği 51 günlük  savaş sırasında  BM raporlarına göre 371’i 12 yaş altında olmak üzere en az 540  Filistinli çocuk şehit olmuştu.