Hamas Yetkilisi Hamdan: İran, Direniş ve Filistin Halkının Değişmez Müttefiki

İran İslam İnkılabı yıl dönümünde Tahran’a bir ziyaret gerçekleştirerek buradaki törenlere katılan ve İranlı yetkililerle bazı görüşmeler gerçekleştiren İslami Direniş Hareketi Hamas’ın dış ilişkiler sorumlusu Usame Hamdan El-Meyadin Tv’ye konuştu.

İslam İnkılabı’nın ardından İran’ın siyonist işgal rejimi tarafında saf tutan bir devletten, Filistin direnişine her türlü desteği sunan bir devlete dönüştüğünü ifade eden Hamdan, Hamas ve İran arasında ilişkilerin köklü ilişkiler olduğunu, kolay kolay bozulamayacağını söyledi.

Öte yandan Hamdan Ali Laricani ile görüşmelerinden Hamas ile Batı Şeria’da süren İntifada’ya desteği arttırma hususunda bir karar çıktığını belirtti. Bu kararın çıkması önemli bir husus ve İran’ın Filistin davasına ve Filistin halkına uzun süreli desteğinin sadece bir parçası. Bunun ne tür bir destek olacağı ile ilgili detaylar ise inşallah yakında açıklanacaktır.

Hamdan “Bu devam eden görüşmelere Filistin Direniş Gruplarından oluşan bir heyet katıldı. Bence bu katılımın önemi ise tüm gruplarıyla, tüm siyasi renkleriyle Filistin Davasına ve Filistin Direnişine olan desteğin açıkça gösterilmiş olması. Bunun oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Filistin’e destek noktasında bizim için önemli olan husus bu desteğin Filistin Halkına, Filistin Davasına olması ve belli bir grupla sınırlandırılmaması. Yani biz Filistin davasına, Filistin direnişine ve Filistin halkına bir destek olmasını istiyoruz ve iç meselelere karışılmasını istemiyoruz” dedi.

Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS’ın Lübnan temsilcisi, bu hareketle İran İslam Cumhuriyeti ilişkilerinin geliştirilmesi zaruretini hatırlattı.

Lübnan’ın el-Mayadin televizyon kanalına konuşan Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS’ın Lübnan temsilcisi Üsame Hamdan, HAMAS ile İran arasındaki çok eskiye dayanan ilişkiye temasla, Tahran’ın bölgesel ve uluslararası çapta Filistin halkının direnişine ve direniş hareketlerine verdiği desteğin bu olumlu ilişkinin açık etkilerinden olduğunu bildirdi.

Ayrıca Hamdan “Özelde İntifada’ya verilen destek İran’ın Filistin’e olan desteğinin sadece bir parçası, uzun süren bir dizinin tek bir bölümü gibi. İran Filistin’e hem uluslararası hem bölgesel arenada hep destek oldu. Filistin halkının direncine de çok fazla destek verdi, bunun üzerine konuşulabilecek çok şey var. İran siyonist işgalcilere karşı direnişinde başarılı olan Filistin’e hep destek verdi, Filistin direnişi siyonistlerin Gazze’ye olan düşmanlığına karşı başarılı oldu ve İran buna destek sundu. Bugün ise bu desteğe yeni bir şey ekleniyor, bu da Filistin topraklarında 4 aydır süren İntifada’ya destek noktasında olacak” dedi.

İran’ı, İslam İnkılabından sonra direniş ve Filistin halkının müttefiki olarak niteleyen Hamdan, ayrıca İslam İnkılabının zafer yıl dönümü kutlamalarına Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS tarafından resmi bir heyetin gönderilmesinin HAMAS ile İran İslam cumhuriyeti arasındaki ilişkinin değişmez olduğunu ve ne kadar sağlam olduğunu gösterdiğini bildirdi.

HAMAS siyasi ofis başkan yardımcısı Musa Ebu Merzuk da bundan bir kaç gün önce, İran’ın özellikle 2006 yılından buyana Filistin direnişi ve halkına yardım yapmanın yanı sıra hatta Filistin hükümetine de yardımda bulunduğunu bildirmişti.