Home / İslam Dünyası / Filistin / Hamas, Türkiye-İsrail Yakınlaşmasından Rahatsız

Hamas, Türkiye-İsrail Yakınlaşmasından Rahatsız

İngiltere merkezli Arap haber sitesi Rai el-Youm’a konuşan üst düzey bir Hamas yetkilisi, Türkiye’nin Gazze’ye yönelik ablukanın tamamen kalkması yerine sadece Gazze’ye giren inşaat malzemeleri üzerindeki ambargonun esnetilmesiyle yetinmesinden ve İsraille anlaşmasından rahatsız olduklarını söyledi.

Rai el-Youm’a göre, Hamas’ın en büyük rahatsızlığı, Türkiye’nin yeniden İsrail ile güvenlik ve askeri işbirliğine girmesinden yana.

Habere göre, Hamas lideri Halid Meşal, geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmüş ve Ankara’dan Hamas’ın faaliyetlerini kısıtlama yönünde bir adım atmamasını istemişti.

Ancak kısa süre sonra Hamas’ın askeri kanadı Kassam komutanlarından Aruri’nin Türkiye’den bu nedenle ayrıldığı yani yumuşatılmış sınır dışı edildiği ortaya çıktı.

Rai el-Youm, Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk ve diğer Hamas liderlerinin de bu hafta Türkiyeli yetkilililerle İsrail-Türkiye yakınlaşmasını ele aldığını yazdı.

Son süreçte her iki tarafın hükümet yetkililerine göre, yapılan görüşmeler sayesinde ilişkileri tekrar eski seviyeye yükseltmek istendiği belirtilmişti.

Uzmanlar yakın bir zamanda Türkiye-İsrail arasında bir anlaşma yapılarak iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da artarak gelişeceğini belirtiyor.

 

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir