Hamas Tahran Temsilcisi İran Dışişleri Bakanıyla Görüştü

Kaddumi’nin Zarif ile gerçekleştirdiği toplantı sırasında Batı Şeria, Kudüs ve Gazze Şeridi’nde yaşanan gelişmeleri görüştüğü belirtildi. Görüşmede Kaddumi’nin Zarif’e Kudüs İntifadası ve siyonist işgal rejiminin işlediği suçlar hakkında bilgi verdiği ifade edildi.

Gazze’ye uygulanan abluka ve Refah Sınır Kapısı’nın kapatılması hakkında da konuşan Kaddumi’nin “abluka yüzünden insanlık krizleri yaşanıyor, Gazze’de binlerce kişi hasta ve ölümle burun buruna, yüzlerce kişi ilaç ve tedavi eksikliğinden hayatını kaybetti” dediği aktarıldı.

Kaddumi ayrıca Filistin meselesinin insani, siyasi, askeri yönleri olduğunu ve meselenin sadece insani yardımdan ibaret olmadığını ifade etti.

İran ve Hamas arasındaki ilişkilerin de konuşulduğu görüşmede, Kaddumi’nin iki taraf arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin önemine değindiği ve bu ilişkilerin hem Filistin davası için, hem de bölge ve İslam ümmeti için önemli olduğunu belirttiği aktarıldı.

Hamas’tan yapılan açıklamada, Zarif’in Hamas Hareketine övgülerini sunduğu ve İran’ın Filistin Davasındaki duruşunun sabit olduğunu söylediği ifade edildi.