Hamas: Hiçbir Devlet, İran Kadar Filistin’i Desteklemedi

Lübnan’ın önde gelen Sunni alimlerinden, Direniş Alimleri Birliği Başkanı Şeyh Mahir Hammud, Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk öncülğündeki Hamas heyetiyle bir araya geldi.

Mahir Hammud’un bürosunda gerçekleşen görüşmeye Ebu Merzuk dışında Hamas’ın Lübnan temsilcisi Ali Bereke ve geniş bir heyet katılırken, Direniş Alimleri Birliği’nden Dr. Mustafa El-Ledavi, Abdulgani Musto ve Avukat Muhyiddin Hammud da görüşmede yer aldı.

Görüşmenin ana konusu genel olarak İslami meseleler ve Filistin meselesi olurken, Filistin halkının direnişte gösterdiği sebatın önemine değinildi. Görüşmede ayrıca bıçaklama, arabayla ezme ve ölüm oruçları gibi eylemlerin üzerine konuşulurken, Filistinlilerin işgalci düşmanlardan haklarını almak için verdiği mücadelede tereddüt etmediği belirtildi ve direnişin karşılaştığı genel sorunlar ele alındı.

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk ise, Fetih Hareketi ile sürdürdükleri diyaloglarla Doha müzakerelerinin önemine değindi ve Filistin halkına yönelik komplolarla başa çıkılması gerektiğini belirtti. Görüşmedeki taraflar ayrıca Filistin halkı içinde ayrışmaları arttıracak ve Filistin mücadelesini olumsuz etkileyecek her türlü karara karşı çıktıklarını belirtti ve Lübnan’daki mülteci kamplarının güvenliği hususunu görüştü.

Musa Ebu Merzuk: Hiçbir Arap ya da İslam devleti Filistin direnişine İran kadar destek olmadı

Görüşmede ayrıca, İran İslam Cumhuriyeti’nin Filistin direnişine verdiği destek ve Filistin’in özgürleşmesi davasındaki direnişçi rolü üzerinde duruldu. Musa Ebu Merzuk, hiçbir Müslüman veya Arap devletin İran kadar direnişe destek olmadığını belirtti ve özellikle 2006’dan bu yana İran’ın Filistin’e her türlü desteği verdiğini söyledi.

Taraflar ayrıca direniş için Hamas’ın İran ile stratejik ilişkilerinin oldukça önemli olduğunu, ilişkilerin iyi bir şekilde devam etmesini arzuladıklarını belirttiler ve Filistin Direnişi’nin İran ile ilişkilerinin kötü niyetli kesimlerin icraatları ve yalan haberlerle bozulmaması gerektiğini vurguladılar. Görüşme Şeyh Mahir Hammud’un Hamas Heyeti için verdiği akşam yemeğinden sonra sona erdi.