Haaretz: Netanyahu’nun Hamas Tehditleri Boş Slogandır

Siyonist işgal ordusunun Savaş Bakanı Moşe Ya’alon’un füzeler devam ederse verecekleri cevabın çor sert olacağını söylemesine rağmen, işgal rejiminde çıkan gazetelerin verdiği haberler ve yayınladıkları raporlar, işgal rejiminin geçen yıl gibi yeni bir savaşa girmenin derdinde olmadığını, bu konuda yaptıkları açıklama ve tehditlerin ise balondan başka bir şey olmadığını gösteriyor.

Nitekim bu konuyu köşesine taşıyan Haaretz gazetesi yazarlarından Amos Harel yazdığı makalede, işgal hükümetiyle Knesset üyelerinin bu konuda sert mesajlar vermelerine ve Hamas’a çok sert karşılık vereceklerine dair beyanatlarda bulunmalarına rağmen, bunların içi boş tehditler olmaktan başka bir şey olmadığını söylüyor.

Makalesinde tehditleri değerlendiren Harel şunlara dikkat çekiyor: “Şu dakikalara kadar Netanyahu hükümetinin Gazze’den atılan füzelere sert bir şekilde karşılık vereceğine dair bir belirti görünmüyor. Bir hafta içinde iki füze düştü. Hetanyahu ve Ya’alon bu yaz çıkacak bir savaşın arzu etmeyecekleri bir şekilde sonuçlanacağını bildiklerinden susmayı tercih ediyorlar. Hal böyle olunca Netanyahu hükümeti durum bu şekilde devam ederse basın yayın organları karşısına çıkıp tehdit savurup sloganlar atmayı sürdürecek.”

Savaşın hangi şartlarda çıkacağını da irdeleyen Harel şunları yazıyor: “İki durumda savaş çıkar. Hamas ve onun askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları açık bir savaş ilan ederlerse veya İsrail’in savaş sebebi kabul edeceği bir eyleme kalkışırlarsa savaş çıkar. Ancak bu iki senaryo da uzaktır. Çünkü son savaşta bölge halkının bir hayli etkilendiği Gazze’nin sınır komşusuyla sükuneti korumak Hamas’ın da çıkarınadır.”