General Selami: Amerika En Azılı Düşmanımızdır

İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı General Hüseyin Selami, İmam Hüseyin (a.s) Üniversitesinde düzenlenen Kalıcı Güvenlik Konferansında yaptığı konuşmada, kalkınmış ve muktedir küresel rejimlerin müptezel konuları, filmleri ve ideleri yayma teknolojisine sahip olduklarına temas ederek, “Bu rejimler dünyanın ahlaki sistemini çökertme niyetindeler ve böylece dünyayı güvensizliğe doğru sürüklemek istiyorlar” dedi.

Devamın, “Büyük güçlerin askeri gücü haddinden fazla dünyada yayıldığında siyasi barbarlığa ve ilahi değerleri ayaklar altına almaya yönelerek kendi sonlarını hazırladıklarını ve bu mantığın da Amerikan mantığı olduğunu” belirten General Selami,  Amerika’nın İran düşmanlığına işaret ederek, “Dünyada güvenliğin ve kalkınmanın iddiasında olanlar Amerikalılardır, onlar dünya güvenliği ve kalkınması konusunda süslü sözler söylüyorlar fakat bizim en azılı düşmanlarımızdır” açıklamasında bulundu.

Hava kuvvetleri komutanlığı döneminde İslam İnkılabı Rehberiyle yaptığı bir görüşmeye değinen General Selami, şöyle konuştu: “Rehberliğin füzelerin dikkati konusunda altını çizdiği noktalar, tekniksel olmak ziyade siyasi ve itikadi noktalardı. Oysa düşmanlarımız için insanlar bir önem ifade etmiyor ve onların dikkate ihtiyacı yoktur. Rehberlik o sırada, ‘bizim sistemimizde nükleer silaha yer yoktur” vurgusunu yapmıştı.

İslam’ın misliyle mukabele etmek için belirlediği çerçeveye değinen General Selami, “Günümüzde en büyük güvenlik tehlikesinin, düşmana ait düşüncelerin, inançların, olgu ve modellerin zihnimize, kalbimize ve inançlarımıza nüfuz etme olasılığı olduğunu” söyledi.

Konuşmasının devamında, İran’ın 5+1 ile yaptığı müzakerelere değinen General Selami, “Bu gün müzakerelerin sahnesi, onlara karşı zihinlerimizi teslim etme sahnesidir ve onlar bu şekilde hedeflerine varmayı istiyorlar” vurgusunda bulundu. Düşmanın bizi ulusal kimliğimizden uzaklaştırarak kimliksizleştirmek istediğini dile getiren General Selami, ‘zihinlerin ve gönüllerin iç yapısını sağlamlaştırmayı hedeflemeliyiz” dedi.

Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı, son olarak “Dışarıda kabiliyetleri geliştirerek ve örgütsel birimleri genişletmek suretiyle güvenliğimizin düşman tarafından hedef alınmasını önlemeliyiz” açıklamasında bulundu.