Gazze Özgürlük Filosuna Yunanistan Sabotajı

Perşembe günü filoda yer alan aktivistlerden Dror Feiler’in Radyo eş-Şems’e aktardığına göre, Yunanistan’da bulunan Gazze’ye Özgürlük Filosu’nda yer alan gemilerden birinin pervanelerine karşı bir saldırı girişiminde bulunuldu.

Tel Aviv doğumlu anti-siyonist aktivist Feiler yaptığı açıklamada saldırganın kimliğini tespit edemediklerini belirtirken, “birileri deniz altından pervaneye sabotajda bulunmuş, biz de kendimize yeni bir gemi bulmak durumunda kaldık. Bizim ne yaptığımızı bilen birileri gemiye Girit yakınlarındaki denizde sabotajda bulundu. Bu sabotajdan dolayı 3-4 gün içinde Gazze’ye ulaşmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Feiler aynı zamanda bunun Gazze’ye yol alan gemilere karşı gerçekleştirilen ilk sabotaj olmadığına da dikkat çekti. 2011 yılında da Yunanistan sınırlarındayken saldırıya uğradıklarını belirten Feiler, “Bundan dolayı filo katılımcıları Yunanistan’da olabildiğince az vakit geçirmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Feiler ve beraberindeki yaklaşık 70 kişilik grup 3 gemiyle birlikte İsrail’in Gazze’ye yönelik ambargosunu kırmak için Gazze’ye seyahat ediyor.

Bilindiği gibi 2006 yılından bu yana Siyonist Rejim Gazze’ye ambargo uyguluyor.