Gazze Ambargosuna Karşı Avrupa’dan Yardım Gemisi

İlaç ve sağlık malzemeleri ile güneş enerjisinden kullanılan teçhizatların yer aldığı iki yardım gemisinin diğer yardım gemileri konvoyuna katılacağı bildirildi.

Bu arada Gazze kuşatmasını kırmak için Avrupa Girişimi, Gazze’ye uygulanan ablukayı denizden kırmak amacıyla bu yaz yola çıkarmayı düşündükleri Üçüncü Özgürlük Filosu için siyasi ve diplomatik desteği artırmak için çaba gösterdiklerini belirterek, her tarafı kapatılan Gazze’nin dış dünya ile ilişki kurmak için bir deniz yolu açma hakkına sahip olduğunu ifade etti.

Üçüncü filonun hazırlıkları hakkında bilgi veren Gazze Kuşatmasını Kırmak İçin Avrupa Girişimi üyelerinden Hamis Kert, dokuz yıldır kuşatma altında bulunan Gazze’deki durumu izah etmek için girişimi temsilen bir heyetin dün Brüksel’de bir grup Avrupalı parlamenterin yanında farklı siyasi parti temsilcileriyle de bir araya geldiğini söyledi.

Görüşmelere katılan Avrupa Girişimi Başkanı Dr. Mazin Kuhayl da yaptığı açıklamada, “Gazze üzerindeki kuşatmanın kalkması konusunda Avrupalı vekiller arasında görüş birliği var. Uzun süre devam eden bu kuşatma konusunda hepsi endişelerini dile getirdiler” dedi.

Avrupa Girişimi, Birinci Özgürlük Filosu’nun korsan saldırıyla işgal rejimi tarafından denizde vurulmasının yıldönümünde üçüncü filo kapsamında bir geminin İsveç’ten yola çıkacağını daha önce duyurmuştu.

2007 yılından beri Siyonist rejimin ambargosu altında bulunan Gazze halkı büyük bir insanlık dramı yaşıyor.