Fuad Masum: Irak’ta İran Askeri Yok

Lübnan El’Meyadin kanalının haberine göre, Irak cumhurbaşkanı Masum, dün yaptığı açıklamada, Irak’ın terörist IŞİD ve diğer gruplarla mücadelesinde yardımına şartsız koşan ilk ülkenin İran olduğunu belirterek, Bağdat’ın Tahran’dan askeri alanda danışmanlık aldığını ve İran’ın Irak’ta hiçbir askerinin olmadığını söyledi.

Irak cumhurbaşkanı, Irak’ın yabancı ülkelerin askerlerine ihtiyaç duymadığını belirtirken, Irak’ın halihazırda yalnızca gelişmiş silahlara ve operasyon planlayıcılara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Irak cumhurbaşkanı, Irak ordusu, polisi ve halk güçleri ile Kürt peşmergelerin, IŞİD terör örgütü karşısındaki başarılarına temasla, IŞİD ile mücadelenin öncelikli işleri olduğunu ve halihazırda da IŞİD ile savaşın Irak halkının lehine bir şekilde sürdüğünü söyledi.

Teröristlerin işgalinde bulunan Musul’un işgalden kurtarılmasına da temas eden Irak cumhurbaşkanı, bu kentin kurtarılması için askeri açıdan ciddi ihtiyaçların olduğunu ve bunların sağlanmasının ardından kesinlikle çok kısa bir süre içinde bu kentin de işgalden kurtarılacağını söyledi.