Home / İslam Dünyası / Suriye / Fransa, Muhalifleri Silahlandırdığını İtiraf Etti

Fransa, Muhalifleri Silahlandırdığını İtiraf Etti

Fransa Başkanı François Hollande, Xavier Panon’un son yazdığı kitabında ambargoya rağmen 2012 yılında Suriyeli “muhaliflere” silah verdiklerini itiraf etti. Gönderdikleri silahların “doğru ellere ulaştığından emin” olduklarında silah yollamaya başladıklarını belirten Hollande, silahları ulaştıranın da kendileri olduğunu aktardı.

Panon, Fransa’nın Suriye hükümetine karşı savaşan güçlere, toplar, makineli silahlar, roket atarlar ve anti-tank füzeleri verdiğini yazarken, savaşa binlerce cihatçının dahil olduğunu da vurguluyor. Panon, 2012’nin ikinci yarısında yollanan silahların amacının çatışmanın seyrini değiştirmek olduğunu da belirtiyor.

Fransa şimdiye kadar öldürücü olmayan ekipmanlar yolladıklarını söylemiş, bunlara örnek olarak da kurşun geçirmez yelekler ve gece görüş gözlüklerini göstermişti. Ancak Hollande’ın itirafı, Fransa’nın 200 bin insanın öldüğü Suriye’de yaşananlardaki rolünün daha büyük olduğunu ispat ediyor. Kitapta Suriye’ye müdahalelerin amacının Rusya’da istikrarsızlık yaratmak olduğu da iddia ediliyor.

Check Also

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir