Filistinli Yazar: İsrail, Suriye’deki Gruplarla Koordineli!

Beyrut’ta “Siyonist rejimin son günlerde Lübnan’a karşı tehditlerinin artması ve onun Halep savaşıyla muhtemel irtibatı” ile ilgili olarak İran basınına açıklamalarda bulunan Filistinli yazar İhab Zeki şöyle konuştu: Siyonist rejim, gücünü ortaya koymak ve ordusunun imajını düzeltmek amacıyla her zaman tehditlerini sürdürdü ve bundan geri adım atmadı.

Sadece Siyonist rejimin varlığının bile bölgedeki Arap ve İslami ülkeler için bir işgal sayıldığı bir gerçektir. Dolayısıyla Suriye’yi işgal edenlerle Siyonist düşman arasında bir koordine olduğu hiç kimseye gizli değildir.

Bazı Siyonist medya lobilerinin Suriye savaşından ötürü Hizbullah’ın gücünün üçte birinin gittiği yönünde kamuoyu algısı oluşturduğuna değinen Zeki şöyle ekledi: İsrail, Suriye’ye yapılacak her türlü baskının Hizbullah’ın daha fazla güç kaybetmesine ve onun Lübnan’ın güney cephesindeki varlığının gözle görülür bir şekilde azalmasına sebep olacağı zannediyor. Ancak eğer düşman bunu ciddiye alıyor ve ona göre strateji belirliyorsa, bu onun sadeliğindendir.

Suriye’de savaşın başladığı günden beri savaşın en etkili ve güçlü silahlardan birinin medya olduğuna değinen İhab Zeki, Suriye krizinde ülkelerin görüşlerini ve saflarını şekillendiren de bu medya idi, dedi.

Şam’ın Haleb’i geri alma konusunda kararlı olduğunu vurgulayan Filistinli yazar şöyle devam etti: Halep savaşı, bölgesel veya uluslararası bir savaşın fitilini ateşlememek için daha uygun şartların oluşmasını bekliyor.