Filistinli Gruplar Yermuk Kampında Kaideci Nusra ve Ahraruş Şam İle Çatışıyor

Yermuk kampındaki yoğun çatışmalar dün akşamdan itibaren başlarken, Suriye güvenlik güçleri, Filistin özgürlüğü için halk cephesi güçlerinin desteği ile 3 koldan Nusra cephesi, Ahrar-uş Şam ve diğer bazı tekfirci gruplarla çatışıyor.

Suriye’nin yerel kaynaklarına göre çatışmalarda Suriye ordusu ve Filistin özgürlüğü için halk cephesi güçlerinden en az 25 kişi hayatını kaybederken, terörist en-Nusra ve Ahrr-uşşam ve diğer tekfirci gruplardan da birkaç terörist öldü.

IŞİD, Nusra ve Ahrar-uş Şam tekfirci güçleri birlikte hareket ederek yaklaşık bir ay önce Suriye ordusu ve Filistinli silahlı güçleri ile yoğun çatışmaların ardından Yermuk kampına girmeyi başararak kampın büyük bir bölümünü işgal ermiş ve Nusra-IŞID ittifakı başka yerlerde de ortaya çıkmıştı..

Suriye’de en büyük Filistin mülteci kampı olan Yermuk, Suriye’de son 4 yıldan beri devam eden çatışmalardan önce yaklaşık 500 bin Filistinliyi ağırlıyordu, fakat hali hazırda çatışmaların yoğunlaşması ardından sadece birkaç bin sakini var.