Erdoğan, Suriye’de “Muhalif” Dediği El-Kaideci Gruplara Yardımı İtiraf Etti

Almanya ve Belçika dönüşü gazetecilere uçakta konuşan Erdoğan, Suriye’de el- Kaide’ci el-Nusra Cephesi öncülüğündeki grupların İdlip’teki saldırıları üzerine konuşan Erdoğan, Suudi Arabistan ve Katar’la birlikte söz konusu örgütlere desteğini teyit ederek “Muhaliflerin güç kazanımında bölgedeki dost ülkelerin desteği var” dedi.

“Suriyeli muhaliflere yardım için Suudi Arabistan’la anlaşma yaptığımız iddiaları ve eğit-donat programıyla ilgili neler söylemek istersiniz?” Sorusuna Erdoğan şöyle cevap verdi:

“Suudi Arabistan, Türkiye, Katar ve koalisyon güçleri elbette bazı çalışmaları var. Bu çalışma nedir? Eğit-donat çerçevesinde bir çalışmadır. Eğit-donat çalışmasını biz de yapıyoruz” dedi ve ABD-İsrail uşağı Arap Rejimleri ile ortak hareket ettiğini açıkladı.

Ancak bu durumun en büyük tezatlarından biri hali hazırda Arabistan ve Katar gibi rejimlerin İslam Dünyasındaki en zalim rejimler olması ve Filistin davası da dahil devamlı ABD-İsrail tarafında bulunmalarıdır.

Sınırlarını Suriye’ye geçişi için esnekleştiren Türkiye hükumeti, Muhaliflere askeri eğitim ve silah sevkiyatından, operasyon odasına kadar her türlü destek veriyor.

Son zamanlarda, Türkiye’nin desteğiyle el-Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi başta olmak üzere tekfirci terörist örgütler, Türkiye’den sızan binlerce kişiyle birlikte, İdlip ve Cesr El-Şuğur kentlerine geniş çaplı saldırı başlatarak, bu kentlerde korkunç katliamlar yaptılar, binlerce bölge sakini, evlerini terk etmek zorunda kaldı ve Türkiye basını da bunu “zafer” diye niteledi.