Home / Dünya / Amerika / Emperyalist ABD Türkiye-İsrail Boru Hattı İçin Kolları Sıvadı

Emperyalist ABD Türkiye-İsrail Boru Hattı İçin Kolları Sıvadı

Türkiye ile Siyonist İsrail arasında geçen yılın son haftalarında varılan anlaşmanın ve Türkiye Hükümetinin dostluk ve ilişki açıklamalarının sonuçları yavaş yavaş olgunlaşıyor.

Biden, Kıbrıs Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nikos Anastasiyadis’i de arayarak “Kıbrıs sorununun çözümünün önemine” vurgu yaptı.

Kıbrıs, hem Doğu Akdeniz açıklarındaki doğalgaz rezervleri hem de İsrail’le Türkiye arasında yapılması öngörülen boru hattının geçiş güzergahı nedeniyle kritik bir konumda bulunuyor.

Beyaz Saray’dan yapılan iki yazılı açıklamayla Biden’ın Netanyahu ve Anastasiyadis’le yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verildi.

Açıklamalarda, Biden’ın Netanyahu’yla,Türkiye İsrail ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda devam eden çabaları ve Doğu Akdeniz’deki enerji koridorunu” görüştüğü vurgulandı.

İkinci açıklamada ise Biden’ın Anastasiyadis’le, “Kıbrıs’ın iki bölgeli, iki toplumlu federasyon olarak birleşmesi konusunda Türk yetkililerle yaptığı yapıcı görüşmeler konusunda bilgi verdiği” ifade edildi.

Açıklamada ayrıca Anastasiyadis’in de Biden’a, Lefkoşa’da İsrail, Yunan ve Rum liderler arasında gerçekleştirilen üçlü görüşmenin ayrıntılarını anlattığı belirtildi.

Check Also