Home / Türkiye / Gündem / El-Meyadin: IŞID-Nusra Koordinasyonunu Türkiye Sağlıyor

El-Meyadin: IŞID-Nusra Koordinasyonunu Türkiye Sağlıyor

El Meyadin televizyonu, uzun süredir çatışan IŞİD ve diğer grupların ilk kez Halep kırsalında operasyonlar yapan Suriye ordusuna karşı ortak saldırılar gerçekleştirdiğine dikkat çekerek bu örgütlerin koordinasyonunda Türkiye’nin rolünün olduğunu öne sürdü.

Dima Nasif imzalı haberde IŞİD ve Nusra başta olmak üzere diğer grupların Suriye ordusunun tek lojistik hattı olan Hanasir-Eserya yolunun kontrolünü ele geçirmesinin bu koordinasyonun sonucu olduğu belirtildi.

Dima Nasif haberinde şunları söyledi:

“IŞİD, Rakka’dan Eserya-Hanasir hattına çok sayıda zırhlı araç, savaşçı ve intihar bombacısı sevk etti. Nusra Cephesi ise Hanasir yakınlarındaki Tel Merağa’dan IŞİD tarafından kuşatma altına alınacağı kaygısıyla Eserya çevresinden çekilen Ulusal Savunma Güçlerini tehdit ediyor.

Suriye ordusu Ulusal Savunma Merkezini geri aldı ve oluşturulan kuşatmayı kırdı.

Ordu birlikleri destek hatlarını sağlamlaştırıp taarruz aşamasına geçecekken kaybettiği bölgeleri geri almak için Eserya-Şeyh Hilal hattında ilerledi.

Nusra Cephesi de IŞİD’le sözde savaş halinde olmasına rağmen Suriye ordusunun ikmal hattının bir bölümünde kontrolü altında tuttuğu yerleri IŞİD’le paylaştı.

Elbette bu iki grup arasındaki ihtilaflar unutulmuş değil; fakat Türkiye ve Katar istihbaratı, onları Suriye ordusunun ilerleyişini durdurmak için koordineli hali getiriyor.

Suriyeli uzmanlardan Usame Denura, ise Türkiye’nin bu örgütler üzerinde geçmişteki kadar etkili olmadığını belirterek şunları söyledi: “Türkiye’nin bu terörist grupları eskiden olduğu gibi yönetme kapasitesi konusunda tereddütler var.”

El Meyadin Muhabiri Dima Nasif, haberinde Nusra, IŞİD ve Türkiye istihbaratı arasındaki koordinasyonun Nusra’nın Halep’in kuzey kırsalındaki IŞİD’le çatışma alanlarından çekildiği dönemde başladığını öne sürerek Nusra’nın yaklaşık 2 ay kadar önce IŞİD’le çatışmamak için Halep’in kuzey kırsalındaki bazı bölgelerden çekildiğini IŞİD’in de bu sayede Mare’a’dan Savran’a kadar Nusra’nın kalesi olarak kabul edilen geniş bir alanı hiçbir ciddi direnişle karşılaşmadan ele geçirdiğini söyledi.

Türk istihbaratının Suriye’nin kuzeyindeki tüm silahlı grupları yönlendirdiğini iddia eden Dima Nasif, Türkiye’nin bu koordinasyonunun olmaması ve Türkiye sınırından lojistik akışının bulunmaması halinde IŞİD ve Nusra’nın Eserya-Hanasir hattında ortak hareket etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Check Also

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir