El-Kaide’nin Suriye Kolu Nusra’ya Diğer Muhaliflerle İşbirliği Emri

Örgütün lideri Ebu Muhammed el-Culani, geçen hafta El Cezire’ye verdiği mülakatta El Kaide’den ayrılmayacaklarını, ancak Batı’ya saldırı düzenlememeleri yönünde uyarı aldıklarını söylemişti.

Brookings Institute ve Huffington Post‘a bir yazı yazan Charles Lister, iki Selefi kaynaktan doğrulattığı bir “talimatname”yi yazdı.

İddiaya göre bu talimat 2015’in başlarında El Kaide lideri Ayman el-Zevahiri’den Culani’ye gönderildi. Zevahiri Culani’ye, Nusra Cephesi’ni “Suriye devrimine” ve “Suriye halkına” daha fazla entegre etmesini emretti.

Talimattaki diğer maddelerde ise, Nusra’nın sahadaki diğer Silahlı Gruplarla daha yakın koordinasyon kurması; Suriye çapında bir yargı sistemi yaratılmasına katkıda bulunması; sürdürülebilir El Kaide üsleri inşa etmek için ülkenin stratejik bölgelerini kullanması ve Batı’ya saldırı düzenlememesi yer alıyor.

İki Selefi kaynak da, Culani’nin bu talimatı Nusra Cephesi liderliğine gönderdiğini doğruluyor.

Charles Lister yazısında ayrıca, İdlib’e yönelik “Fetih Ordusu” saldırısında Nusra’nın önemli bir rol oynadığını, ancak ABD’nin geri plandaki desteği olmasa operasyonun başarısız olacağını belirtti.