Home / İslam Dünyası / Filistin / Dünya Müslümanlarının Ayetullah Nemr İdamına Tepkisi Artıyor

Dünya Müslümanlarının Ayetullah Nemr İdamına Tepkisi Artıyor

İdamlar Hindistan ve Pakistan’da da protesto edildi. Keşmir’deki eylemlerde Suudi Arabistan’ın yanı sıra ABD, İsrail ve IŞİD aleyhine sloganlar atıldı.

Pakistan’ın Karaçi şehri halkından kalabalık bir grub Arabistan’ın tanınmış din alimi Şeyh Nemr’in şehid edilmesini protesto ederek yürüdüler.

Ellerinde çeşitli pankartlar taşıyan Pakistanlı göstericiler, Suudilerinin bu girişiminin insanlık dışı olduğunu bildirdiler.

Pakistan’ın başkenti İslamabad şehrinde de bir grub Amerika’ya ölüm, Suudilere ölüm ve İsraile ölüm sloganlarıyla Suudi rejimi elçilik binasına doğru yürüyerek Şeyh Nemr’in şehid edilmesini lanetlediler.

Benzer protesto gösterilerinin Hindistan’ın muhtelif kentlerinde de düzenlendiği ve Suudi rejiminin insanlık dışı cinayetinin kınandığı bildirilmekte.

Irak, Filistin ve Lübnan yetkilileri ve şahsiyetlerince yapılan açıklamada, Suudi Arabistanlı Ayetullah Şeyh Nemr’in idam edilmesi kınandı.

Irak’ta değerli dini taklit mercii Ayetullah Seyyid Ali Sistani, Suudi Arabistanlı Ayetullah Şeyh Nemr Bakır en-Nemr’in idam edilmesini kınayarak, bu girişimin “haksız bir taarruz” olduğunu belirtti.

Ayetullah Sistani bugün Suudi Arabistan’ın doğusundaki Katif Müslümanlarına yazdığı mektupta, bölgedeki mümin kardeşlerinden bazılarının elim şehadet haberini duyduğunu, bu insanların pak kanlarının haksız bir taarruz sonucu döküldüğünü ifade etti.

Ayetullah Sistani ayrıca, acılı ailelerin acılarını paylaştı.

Bu arada Irak Sadr Grubu Lideri Mukteda Sadr da, Şeyh Nemr’in idam edilmesine, Irak hükümetinden Suudi Arabistan’ın Bağdat Büyükelçiliği’ni kapatarak karşılık vermesini istedi.

Irak Ulusal Koalisyon üyelerinden İbtisam Hilali de, mecliste yaptığı açıklamada, Şeyh Nemr’in idam edilmesiyle bölgenin yeni kriz sarmalına gireceğini, bu idamın Suudi Arabistan’daki durum üzerinde olumsuz etki bırakacağını söyledi.

Irak ed-Dave Fraksiyonu Başkanı Halef Abdus-Samed de, Şeyh Nemr’in idamının korkunç sonuçları olacağını ve Al-i Suud rejiminin sonunu getireceğini belirtti.

Filistinli ve Lübnanlı yetkililer ve şahsiyetler tarafından da yapılan açıklamalarda, Şeyh Nemr’in idam edilmesi kınandı.

Ayrıca Türkiye halkı da dahil birçok ülkede Müslümanlar yaptığı gösteriler ile Ayetullah Nemr’in Suud Rejimi tarafından idam edilmesine karşı tepksini ortaya koymaya devam ediyor.

Check Also