Home / İslam Dünyası / Uygur-Doğu Türkistan-Urumçi / Çin’den Uygur Müslümanlarına Alkol Zulmü

Çin’den Uygur Müslümanlarına Alkol Zulmü

Çin Rejimi esaret altında tuttuğu Müslüman Uygur Türklerine yeni bir zulüm uygulaması başlattı. Dün itibariyle uygulanmaya başlayan yasa ile Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur halkının artık lokanta, dükkân ve alışveriş merkezlerinde içki ve sigara satılması zorunlu hale geldi. Yasaya göre Uygurların dükkânlarında en az 5 çeşit içki ve sigarayı bulundurması artık bir mecburiyet.

Uygulamayana Ceza

Bu genelgeye yeterince önem vermeyen veya istenilen içki ve sigara çeşitlerini satışa hazır bulundurmayanların dükkân ve işyerlerinin kapatılacağı ve haklarında yasal soruşturma açılacağı belirtiliyor. Bölge halkı ise böyle bir yasanın açık bir şekilde bir demokrasi ihlali olduğunu belirtiyor.

Yeni Katliam Bahanesi

Çinli Rejiminin bu yeni genelge ile Müslüman Uygur Türklerinin kutsallarına hayasızca saldırmak ve inançlarına aykırı bu maddeleri bulundurmak ve satmaya zorlamak suretiyle kışkırtmak istediğini söyleyen Uygur halkı, “Bu tamamen bizleri kışkırtmak için çıkarılmış bir yasa. Bizi katletmek için kendilerince neden üretme çabası içindeler” ifadelerini kullanıyor.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir