Home / Dünya / Asya / Çin / Çin Terör Yasası Adı Altında Uygur Zulmünü Sürdürüyor

Çin Terör Yasası Adı Altında Uygur Zulmünü Sürdürüyor

Yıl başı kutlamalarını bahane eden İşgal yönetimi ülke genelinde devlet terörünün dozunu arttırarak sürdürüyor. Yılbaşı günü başkent Urumçi ve Kaşgar başta olmak üzere Doğu Türkistan’ın önemli merkezlerinde genel arama tarama ve kontrolleri sıklaştırdığı belirtiliyor.

31 Aralık 2015 günü akşam saatlerinde Urumçi şehri’nin İttifak caddesinde topluca yolda yürümekte olan 4 Uygur gencini “Yasadışı olarak topluca  aynı yerde bulunmak ve kamu düzenini bozmak” iddiası ile insanlık dışı bir tarzda tartakladıkları ve işkenceler yaparak tutuklayıp göz altına aldıkları bildiriliyor.

Cadde’de feci şekilde dövülerek tartaklanan 2  gencin ise,ağır derecede  yaralandığı açıklandı.İşgal Polisinin faşist tutumunu uzaktan izleyen kişilerden gözüne kestirdikleri 7 genci daha sebepsiz yere tutuklayarak götürdükleri belirtildi.

Aynı gün Kaşgar’da kontrol ve genel aramalar gerçekleştiren Çin polis ve askerleri 16 Uygur gencini “Yasaklanan  dini içerikli kitapları bulundurdukları” iddiası ile tutukladıkları bilgisi yer alıyor.

Ayrıca,Doğu Türkistan’in Gulca, Aksu, Kaşgar, Yarkent, Hoten ve Karamay şehirlerinde de Çin polis ve askerlerinin devriye ve caydırma amaçlı olarak sayılarının birkaç misli arttırdıldığı gelen bilgiler arasında.

Check Also