Çavuşoğlu: Suud Jetleri Türkiye’de, Suriye’ye Birlikte Saldıracağız

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı Müsteşarı Tuğgeneral Ahmed bin Hasan Asiri de, sözde IŞİD’e karşı mücadele kapsamında Adana’daki İncirlik Üssüne gönderileceği açıklanan jetlerin üsse vardığını bildirdi.

Asiri, El-Arabiyye televizyonuna yaptığı açıklamada, gönderilen savaş uçaklarının, Brüksel’de yapılan ve Suudi Arabistan’ın hava operasyonlarına daha etkin katılımı konusunda varılan karar gereği Emperyalist ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun operasyonları kapsamında Suriye’deki sözde IŞİD hedeflerine yönelik operasyonlarda görev yapacağını belirterek, ilerleyen saatlerde ek savaş uçaklarının da İncirlik Üssüne ineceğini kaydetti.

Suudi Arabistan’ın Suriye’deki IŞİD hedeflerine yönelik kara harekatına ilişkin, ABD liderliğindeki koalisyon ülkeleriyle görüşmelerin devam ettiğini belirten Asiri, koalisyon ülkeleri arasında kara harekatının gerekliliği konusunda yaygın kanaat olduğunu bildirdi. Asiri, alınacak karar doğrultusunda Suudi Arabistan’ın da koalisyonun kara harekatında aktif rol almak istediğini daha önce belirttiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suudi Arabistan’ın IŞİD’le mücadele için İncirlik’e uçak göndereceğini açıkladı. Çavuşoğlu, “Geldiler, keşif çalışması yaptılar. Kaç uçak gelecek, sayısı belli değil. Asker de gönderecekler” diye konuştu.

“Kara operasyonu da olması lazım” diyen Çavuşoğlu, “Böyle bir strateji olursa ‘Türkiye ve Suudi Arabistan biz hepimiz kara operasyonuna girebiliriz’ dedik. Millet diyor ya ‘DAEŞ ile mücadelede Türkiye isteksiz’ diye. Ama en somut önerileri de Türkiye yapıyor. Suudi Arabistan şimdi Türkiye’ye uçak da gönderiyor, İncirlik’e. Geldiler, keşif çalışması da yaptılar üslerde. Şu an kaç uçak gelecek, sayısı belli değil. ‘Gerekirse asker de gönderebilirim’ dedi. Bu Suudi Arabistan’ın Suriye’deki terörle mücadele konusundaki kararlılığının bir göstergesi” ifadelerini kullandı.

Ancak daha geçen günler içinde Suudi Yetkilisi Turki, Suudi Arabistan’ın sözde yardım adına topladığı paraları IŞID ve Kaide gibi tekfirci gruplara gönderdiğini itiraf etmişti. Yani IŞID karşıtı savaş bir yalan ve bu devletlerin hepsi Suriye halkı ve yönetimine karşı savaşmak için sıraya giriyor.