Bosna Müslümanlarından Boşnak Komutan Naser Oriç’e Destek

Bosna savaşı sırasında Srebrenitsa’da komutanlık yapan ve iki gün önce İsviçre’de gözaltına alınan Naser Oriç için Bosna Hersek’in birçok kentinde destek gösterisi düzenlendi.

Oriç, geçen yıl Belgrad’daki İnterpol ofisi tarafından çıkarılan yakalama emri doğrultusunda iki gün önce İsviçre’nin Bern şehrinde gözaltına alınmış ve kendisi için dün de 14 günlük ek gözaltı süresi verilmişti. Başkent Saraybosna olmak üzere, Zenitza, Tuzla, Bihaç ve diğer kentlerde Oriç’in gözaltına alınmasını protesto eden Bosna Hersekliler, ”efsane” komutanın biran önce serbest bırakılmasını istedi.

Bosna Hersek Meydanı’nda düzenlenen protestoya katılanlar, “Naser Oriç’e destek”, “Hepimiz Naser Oriç’iz” dövizleri taşıyarak, Oriç’e destek sloganları attı.

Geniş Katılımlı Destek Gösterileri Düzenlendi

Oriç’e destek gösterisine Saraybosna Kantonu Başbakanı Elvedin Konakoviç, Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subaşiç, eski askerler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bosna Hersek Federasyonu Altın Zambak Ödüllü Askerler Derneği Başkanı Emekli Tuğgeneral Şerif Patkoviç, burada yaptığı konuşmada, Naser Oriç’e destek vermek amacıyla Bosna Hersek’in bir çok kentinde protesto gösterilerinin düzenlendiğini söyledi. Patkoviç, buradaki eyleme katılarak kahraman, asker, dost ve kardeş Naser Oriç’in yanında olduklarını göstermek istediklerini belirtti.

Sırbistan ile diplomatik ilişkilerin durdurulmasını isteyen Patkoviç, “Biz, bugün Sırbistan Büyükelçiliği’ne mektup göndereceğiz” diye konuştu.

“Bizim Komutanımız ve Bizim Efsanemizdir”

Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Subaşiç ise Naser Oriç için “bizim komutanımız ve bizim efsanemizdir” ifadesini kullandı.

Subaşiç, “Lahey’de yargılandı ve onun masum olduğu yönünde karar verildi. Naser bir şey yapsaydı bunun bedelini öderdi. Bu siyasi bir tutuklamadır. Onlara gerçeği kabul etmeleri için çağrıda bulunuyorum” dedi.

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç de İsviçre’nin Saraybosna Büyükelçisi Heinrich Mauer’i çağırarak, Naser Oriç’in İsviçre’de gözaltına alınmasını protesto ettiklerini söyledi.

Naser Oriç Daha Önceden Serbest Bırakılmıştı

Sırbistan Savcılığı, geçen yıl şubat ayında, Oriç’in 1992 yılında, Bosna Hersek’in doğusundaki Podrinye bölgesinde Sırplara yönelik savaş suçu işlediği iddiasıyla yakalama emri çıkartılmasını talep etmişti. İnterpol tarafından çıkarılan yakalama emri, daha sonra geri çekilmişti.

Oriç, daha önce yargılandığı Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nce (ICTY) suçsuz bulunup hakkında beraat kararı verilmişti. Naser Oriç için dün akşam 14 gün ek gözaltı süresi verilmişti.