Bosna Hersek ve İran, Tekfirci Terörle Mücadelede Mutabık

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı basın toplantısında, İran ve Bosna Hersek’in terörizm ve radikalizmle mücadele konusunda ortak görüşlere sahip olduğunu hatırlatıp, Zarif ile, ekonomi, terörizm, vize, bankacılık alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi ve bazı bölgesel konuları ele aldıklarını ifade etti.

Crandak, Suriye’de ateşkes planının başarıyla sonuçlanmasını da temenni etti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de Tahran’da Bosna Hersek Dışişleri Bakanı İgor Crnadak ile katıldıkları ortak basın toplantısında, Tahran’ın her daim Suriye krizinin askeri çözümü olmadığını, tek çözümün Suriyeli taraflar arasında diyalog görüşmeleri ve çözümün Suriye halkına havale edilmesi gerektiğine inandığını kaydetti.

Suriye’de ateşkesin nasıl uygulanacağına dair detayları üzerinde mutabakat sağlanmadığını hatırlan Zarif, İran İslam Cumhuriyetinin Suriye’de akan kanı ve masum insanların ölümünü durduran her türlü girişime destek verdiğini vurguladı.

Zarif, Tahran’ın Suriye’de acil ateşkes sağlanması ve bütün noktalarına insani yardımların gönderilmesi gerektiğini Viyana’daki Suriye Destek Grubu Toplantısında belirttiğini ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı, teröristlere yardımların kesilmesi ve IŞİD için Suriye’ye militan gönderilmesinin önlenmesi gerektiğini hatırlatarak, diğer ülkelerin Suriye’de çözüm için kolaylaştırıcı rol ifa etmeleri gerektiğini kaydetti.

Zarif, Suudi Arabistan başta olmak üzere bazı bölge ülkelerinin bölgede savaş çığırtkanlığı yaptığını söyleyerek, Suudi rejiminin petrol fiyatını düşürmekle kendine daha fazla zarar vermeme girişimine son vermesi gerektiğini vurguladı.

İran Dışişleri Bakanı ayrıca, Bosna Hersek ile ikili ekonomik ilişkilerin muhtelif alanlarda geliştirilmesi ve terörizmle mücadele konusunda mutabakat sağlandığını kaydetti.