Bölge Savaşlarından Memnun Olan Siyonistler Zulmü Sürdürüyor

Kudüs Belediyesine bağlı ekiplerin Filistinli aileye ait bir evi yıktığı bildirildi. Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, belediyeye ait buldozerler, güvenlik güçleri eşliğinde Doğu Kudüs’ün Silvan semtine gelerek, Filistinli Nassar ailesinin evi yıktı. Filistin yönetimine bağlı Kudüs Divanı Müsteşarı Avukat Ahmed er-Ruveydi,yaptığı açıklamada, İsrail hükümetinin, Silvan semtini özellikle hedef aldığını belirterek, “İsrail hükümeti, 1948’den önce Yahudilere ait olduğu gerekçesiyle sahte evraklarla Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilerin evlerine sahip olmasını kolaylaştırıyor.

Bunun için Filistinlilerin evlerini ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkıyor” dedi. Konuyla alakalı İsrail makamlarından resmi açıklama yapılmadı. İsrail askerleri, Filistinlilere ait evlere zaman zaman baskınlar düzenleyerek, “ruhsatsız olduğu” gerekçesiyle buldozerlerle yıkıyor veya bombayla havaya uçuruyor. Söz konusu uygulamanın hiçbir hukuki dayanağının olmadığını vurgulayan Filistinliler, bunun “İsrail’in yıldırma politikalarının parçası olduğunu” ifade ediyor.

Korsan İsrail Gerginliği Tırmandırıyor

Öte yandan Hamas, bölgede gerginliğin tırmanmasından İsrail’i sorumlu tuttu. Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’e “gerginliği tırmandırmayı devam ettirmemesi” uyarısında bulunarak, “Sonuçlarının sorumlusu işgalcilerdir” ifadesini kullandı. Zuhri, İsrail’in söz konusu tutumunu sürdürmesini “ahmaklık” olarak nitelendirdi.

Ayrıca İsrail’in Ramle Hapishanesi’nde 23 gündür açlık grevi yapan İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Hıdır Adnan’ın sağlık durumunun kötüleştiği bildirildi. Adnan’ın ailesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Hıdır’ın sağlık durumu her geçen gün daha da kötüleşiyor. Ramle hapishane yönetimi, avukatı ve insan hakları temsilcileriyle görüşürken Hıdır’ın ellerini ve ayaklarını bağlıyor. Sağlık durumunu da hiçbir şekilde dikkate almıyor” denildi. İsrail makamları tarafından onuncu kez tutuklanan Adnan, Cenin kentindeki bir İsrail güvenlik noktasında 8 Temmuz 2014’te tekrar gözaltına alınmış 5 ay boyunca açlık grevi yapmıştı.

Hapishanelerde 6 500 Tutuklu Var

İşgalci İsrail, “gizli güvenlik bilgilerine” dayanarak, Filistinlileri, “idari tutuklama” adı altında 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor ve daha sonra tutukluluk süresini uzatabiliyor. Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Esir İşleri Heyeti’nin raporunda, haklarında bir veya birkaç kez müebbet cezası verilmiş 478 kişi, 18 yaş altı 205 çocuk, 21 kadın, 480 idari tutuklu, 13 milletvekili, 2 eski bakan ile 80’nin de hayati tehlike bulunan bin 500 hasta tutuklunun da aralarında bulunduğu 6 bin 500 kişinin, halihazırda İsrail hapishanelerinde tutulduğu kaydedilmişti.