Binlerce Arakanlı Mülteci Teknelerde Bekliyor

BBC’ye bilgi veren Uluslararası Göç Örgütü’ne göre, binlerce Arakanlı Müslüman ve Bangladeşli göçmen Tayland açıklarında denizde bekletiliyor.

Tayland’ın Arakanlı Müslümanlara yönelik yaklaşımı nedeniyle, insan kaçakçılarının göçmenleri kıyıya çıkarmak istemediklerini ifade eden Göç Örgütü, yaklaşık 8 bin göçmenin Tayland açıklarındaki teknelerde mahsur kaldığını belirtti.

Malezya’da da, aralarında çocukların da olduğu 463 Arakanlı Müslüman ve 555 Bangladeşli tutuklandı.

Yerel polis sözcüsü, Tayland sınırına yakın Langkawi adasına gelen üç teknedeki bini aşkın göçmenin tutuklanarak göçmen bürosuna gönderildiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, bu yılın ilk üç ayından Myanmar ve Bangladeş’ten kaçan göçmenlerin sayısının 25 bini aştığını tahmin ediyor.

Myanmar ve Bangladeşli göçmenlerin kaçış noktası çoğu zaman Malezya oluyor. Güneydoğu Asya’nın en zengin ülkelerinden biri olan Malezya’ya bu yılın ilk iki ayında yapılan 152 bin sığınma başvurusundan 141 bini Myanmar’ın Müslümanların yoğunlukla yaşadığı bölgesi Arakan ve komşu Chin eyaletinden kaçan göçmenlere ait.

Göçmenlerin ulaşmaya çalıştığı diğer ülkeyse Tayland. Ancak Tayland yönetimi, ülkeye yasadışı yollarla giriş yapan göçmenleri tutukluyor ve kefaletleri ödenene dek ormanlık alanlarda kurduğu bakımsız kamplarda tutuyor.

Denizde kaderine terk edilen göçmenler

Diğer bir yandan da bu yolculuklar, çoğu zaman insan kaçakçılarının göçmen teknelerini denizin üstünde kaderine terk etmeleri nedeniyle yarım kalıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği 2015’in ilk çeyreğinde denizde terk edildiği için açlık, susuzluk ve gemi mürettebatının saldırıları nedeniyle 300 kişinin hayatını kaybettiğini tahmin ediyor.

Son olarak Endonezya açıklarında terk edilen bir gemideki yaklaşık 600 Arakanlı Müslümanlar ve Bangladeşli göçmen kurtarıldı.