Bangladeş’te Arakan Müslümanları İçin Nüfus Sayımı

Bangladeş Hükümetine nüfus sayımında yardım eden Uluslararası Göç Örgütünde görevli Asif Munier yaptığı açıklamada,Bangladeş İstatistik Kurumunun cuma günü 6 bölgede başlattığı sayımın 17 Şubat’a kadar devam edeceğini söyledi.

Munier, Cox’s Bazaar, Chittagong, Rangamati, Khagracchari, Bandarban and Patuakhali bölgelerinde başlatılan sayımı, katılımın artması için yerel halk aracılığıyla yaptıklarını belirtti.

Nüfus sayımıyla ülkede kayıtlı olmayan Arakanlıların sayısını belirlemeyi hedefleyen Bangladeş yönetimi, diğer yandan komşu ülke Myanmar’dan kaçanların sayısını tespit etmeyi amaçlıyor.

Bangladeş’teki en büyük mülteci kampında faaliyet gösteren Sınır Tanımayan Doktorlar kuruluşu, ülkede kayıtlı olmayan yaklaşık 220 bin Arakanlı olduğunu belirtiyor.

Myanmar’ın batısındaki Arakan eyaletinde 2012’de Budistler ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmalar, Arakanlıların bu ülkedeki dramını gözler önüne sermişti. Budistlerin saldırılarında çoğu Müslüman çok sayıda kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce ev ve iş yerinin ateşe verildiği şiddet olayları nedeniyle binlerce kişi bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

Bölge ülkeleri, çoğu Arakanlı Müslümanlardan oluşan göçmenlerin trajedisinden Myanmar hükümetini sorumlu tutmuştu. Myanmar’da 1982’de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar, “devletsiz” sayılıyor.

Birleşmiş Milletler tarafından “eziyet gören dini azınlık” olarak kabul edilen Arakanlı Müslümanlar, hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalıyor. Birleşmiş Milletler’e göre son iki yılda yaklaşık 130 bin Arakanlı Müslüman Myanmar’dan kaçtı.

Geçen yıl mayıs ayı başında Tayland’ın güneyindeki Songkhla eyaletinde insan tacirlerince kurulan gizli kamplarda Arakanlı Müslümanlara ait 32 ceset bulunmuştu. Bundan günler sonra Arakanlı Müslümanlar ve Bangladeşlilerden oluşan göçmenlerin, Güneydoğu Asya’da insan kaçakçıları tarafından açık denizde teknelerde terk edildiği ortaya çıkmıştı.