Bahreyn Halkının Rejim Karşıtı Eylemleri Devam Ediyor

Bahreyn halkı dün düzenledikleri protesto gösterilerinde, Bahreyn rejiminin göstericilere yönelik baskı ve sindirme siyasetleri, siyasi aktivistleri tutuklama ve Şeyh Salman’ın 4 yıl hapse mahkum edilmesini kınayan kapsamlı gösteriler düzenleyerek, uluslar arası camiadan Bahreyn’li tutukluların serbest bırakılması yönünde girişimde bulunmasını istedikleri belirtildi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon da, Bahreyn Mahkemesinin, El Vifak Cemiyeti Genel Sekreteri Şeyh Ali Salman’ın 4 yıl hapse mahkum etmesini kınayarak, bu kararın tekrar gözden geçirilmesini istedi.

Gösterilere katılan Bahreynliler ellerinde Şeyh Salman’ın resimleri ve Bahreyn bayrağını taşıyarak, Şeyh Salman’a yönelik Mahkeme kararının, siyasi bir karar olduğunu vurguladılar.

Bilindiği gibi Bahreyn rejimi, geçtiğimiz Salı günü El Vifak Cemiyeti Genel Sekreteri Şeyh Ali Salman’ı, bu ülkede mevcut rejimin değiştirilmesi yönünde halkı kışkırtma suçundan 4 yıl hapis cezasına mahkum etti.

Şeyh Salman’a yönelik mahkeme kararının ardından, Bahreyn rejimi aleyhinde ülke içinde ve uluslar arası alanda itiraz dalgalarının arttığı belirtildi.