Ayetullah Sistani’nin Temsilcisi Sunni ve Şii Müslümanları Bir Araya Getirdi

Şehristani’nin ve yanındaki heyeti Gürcistan Müslümanlar Yüksek İdare bölümü Başkanı Şeyh Rahim İgidov ve Sunni bölümü Başkanı Begiler Kamşidze karşıladı şeyh Rahim İgidov Müslümanlar yüksek İdare başkanlığının çalışmaları hakkında Ayetullah Şehristaniye bilgi verdi.

Gürcistan hükümetinin tüm inanç gruplarına aynı mesafede olduğunu söyleyen İgidov, din işleri için ayrılan 5 milyon dolarlık bölümünün yarısından fazlasının Müslümanlara verildiğini özellikle Sovyetler Birliği döneminde zarar gören Müslümanların ibadet yerleri için özel bütçe ayrıldığını söyledi.

Sunni ve Şii bölümleri olarak tüm işlerinde meşveret ederek hareket ettiklerini belirten Rahim İgidov, bu yakın dostluğun ülkeye sızmaya çalışan tekfirci grupların önünü aldığını belirtti.

Kafkas bölgesinde Şii-Sunni Müslümanların her zaman örnek bir işbirliğine sahip olduğunu idare işlerinin de her zaman bir olduğunu belirten İgidov, bunun ülkedeki huzur ve barışa büyük hizmet ettiğini söyledi.

Her zaman aynı masa etrafında olmanın bir nimet olduğunu belirten Rahim İgidov, “Gürcistan’da 312 camii var bunların yüzden fazlası son bir iki yılda devletin yardımıyla ve bizim samimi işbirliğimizin ürünü olarak yapıldı” dedi.

Genelde Şii alimlerini İran’da Sunni alimlerinin de Türkiye’de eğitim gördüğünü belirten Din İşleri Yüksek İdaresi Şii Bölümü Başkanı Rahim İgidov, aslında bunun işbirliği ortamını daha fazla güçlendirdiğini, Medine ve El Ezher tabanlı aşırı tekfirci düşüncenin güçlenmesini önlediğini söyledi.

Merceiyetin Müslümanların birliği ve vahdetine verdiği önem için Ayetullah Şehristani’ye teşekkür eden Sunni Bölümü Başkanı Müfti Agiler Kamaşidze ise “Tüm yurt dışı ziyaretlerini Şii bölümü başkanı kardeşim Şeyh Rahim İgidov ile yapıyoruz. Biz biriz kardeşiz ve hiç kimsenin bizim kardeşliğimizi bozmaya inşallah gücü yetmez” diye konuştu.

Ayetullah Şehristani de bu örnek davranışlarından dolayı her iki alimi canı gönülden kutladığını bunun tüm Müslümanlara örnek olması gerektiğini söyledi.

Ayetullah Sistani’nin “Ehlisünnet sizin kardeşinizden de öteye canınız özünüzdür” Sözünü hatırlatan Ayetullah Şehristani bu birliğin semeresini bizzat kendilerinin gördüğünü bunun da hem ülkeye hem de Müslümanlara huzur getirdiğini söyledi.

Posted in Haber - Vahdet, İslam DünyasıTagged , , , , , , , ,