Home / İslam Dünyası / Arakan-Burma-Rohingya-Myanmar / Arakanlı Mülteciler İçin İnsanlık Dışı Uygulama: Boğulsalar Dahi Kurtarmayın

Arakanlı Mülteciler İçin İnsanlık Dışı Uygulama: Boğulsalar Dahi Kurtarmayın

Güney Asya’daki göçmen trajedisi devam ediyor. Yaklaşık 8 bin Rohingya Müslümanı ve Bangladeşli deniz ortasında aç ve susuz kurtarılmayı bekliyor. Endonezya’nın Açe bölgesindeki halk geçtiğimiz hafta 700 göçmeni kendi imkanlarıyla kurtardı. Açeli bir balıkçı, yetkililerin “Boğulsalar dahi kurtarmayın” telkininde bulunduğunu söyledi.

1500 Kişi Yerleştirildi

Endonezya’ya bağlı Açe bölgesinde geçtiğimiz hafta balıkçılar ve yerel halk yaklaşık 700 Bangladeşli ve Rohingya Müslümanı denizden kurtararak kamplara yerleştirdi.
Açe bölgesinde kurulan kamplara yerleştirilen kaçak göçmen sayısı 1500’e ulaştı.

Açeli bir balıkçı ise, deniz ortasında aç ve susuz bekleyen ve boğulma tehlikesiyle karşı karşıya olan kaçak göçmenleri kurtarmamak için Endonezyalı yetkililerden baskı gördüklerini söyledi.

Açeli balıkçı, yetkililerin, “boğulsalar dahi kurtarmayın” telkininde bulunduğunu belirtti.

Endonezya ordusunda görevli bir subay, daha fazla kaçak göçmenin Açe kıyılarına çıkarılmasının yasalara aykırı olduğunu açıkladı.

Bölgedeki Ülkeler Sınırları Kapattı

Güney Asya’daki Malezya, Endonezya ve Tayland gibi ülkeler, Bangladeşli ve Myanmar’dan kaçan Rohingya Müslümanları’na kapılarını kapattı. Söz konusu ülkeler daha fazla kaçak göçmen kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Bu ülkeler göçmen akınından Myanmar’ı sorumlu tutuyor. Rohingya Müslümanları’na baskı yapan Myanmar’ın bundan vazgeçmesi istendi.

Uluslararası Göç Örgütü, Hint Okyanusu ve Adaman Denizi açıklarındaki insan kaçakçılarına ait teknelerde halen 8 bin göçmenin bulunduğunu açıkladı.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir