Home / İslam Dünyası / Arakan-Burma-Rohingya-Myanmar / Arakan Müslümanlarına Yapılan Soykırımdır

Arakan Müslümanlarına Yapılan Soykırımdır

Myanmar hükümetinin Arakan Müslümanlarına yönelik insan hakları ihlallerine dünya kamuoyunun sessiz kaldığını belirten Avrupa’da yaşayan Arakanlı aktivistler, “Arakan Müslümanları’na yapılanın soykırım olduğunu” söyledi.

Avrupa’da yaşayan “Avrupa Rohingya Kurulu” temsilcileri ülkelerinde yaşadıkları sorunlara çözüm arayışı içerisinde. Kurul üyeleri, problemlerine kalıcı çözüm için uluslararası topluma yardım çağrısında bulundu.

SES ÇIKARMAYAN ÜLKELERE TEPKİ

Halen yaklaşık 1 milyon Arakanlı Müslümanın Suudi Arabistan, Bangladeş, Malezya, Pakistan ve Avrupa ülkelerinin yanı sıra iç göçe zorlanırken, dünya kamuoyunun bu duruma sessiz kalmasına tepki gösteriliyor.

“Planlı biçimde asimilasyon ve katliama maruz kalan” Arakan Müslümanlarının için pekçok temel insan hakkının ihlal edildiğini ifade ediyor.

Stratejik önemi ve yeraltı zenginliklerine rağmen yoksulluk içinde yaşayan bölgedeki Müslümanların birçoğuna merkezi hükümet tarafından kimlik kartı bile verilmediğini aktaran Arakanlı aktivistler, “Bununla beraber, eğitimden sağlığa, yaşamdan sosyal hayatta kadar birçok haklarının planlı bir şekilde yok sayıldığını” ifade eiyor.

“NÜFUSUMUZ YARIYA DÜŞTÜ”

Arakanlı aktivistler, “Arakan Müslümanlarına yapılan soykırımdır. Bizce Saraybosna’da, Ruanda’da veya dünyanın başka bir yerinde yapılan soykırımlardan hiç bir farkı yok” derken “1950’de 2 milyondan fazla olan nüfusumuzun bugün artması gerekirken, yarıya düşmesi soykırım olduğunun en açık göstergesidir” diyor.

Arakanlıların birçok haktan yoksun bırakıldığına dikkati çeken aktivistler, evlilik ve çocuk yapma konusundan tutun da, kendi dilimizi konuşmamıza izin verilmemesine kadar bir çok konunun kısıtlandığını ve Arakanlılar İslam’ı yaşamalarına bile müsaade edilmediğini belirtiyor.

Birleşmiş Milletlere göre Myanmar’ın Bangladeş sınırındaki Arakan eyaletinde yaşayan Arakanlı Müslümanlar, “dünyanın en çok zulüm gören topluluklarından.”

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir