Analiz Haber: Türkiye’nin Gayrı Meşru Mansur Hadi ve Mahmud Abbas Desteği Sürüyor

Türkie’nin yeni dünya politikaları adı altında ülkelere müdaheleleri hep olumsuz sonuçlanmaya devam ediyor. Zira halkları nezdinde ve yasal olarak da hiçbir meşruiyetleri olmayan liderleri destekleyerek bu ülkelerdeki kaos ve kutuplaşmaları körüklüyor.

Bunlardan iki örnek Filistin ve Yemen. Bu iki ülke de meşruiyetini yitirdiği halde yönetimde hak iddia eden kişilerin olumsuz etkileriyle uğraşırken Türkiye gibi ülkeler de bu gayrı meşru yöneticileri destekleyerek bu kaos ortamına körükle yaklaşıyor.

Yapılan ve ülkelerin dengesini bozan bu dış müdahelelere de kılıf olarak buradaki “Müslüman kardeşlerine yardım” ya da Batılı ağızla “Demokrasi-Özgürlük desteği” sloganları atılıyor.

Bu bağlamda Türkiye yönetimi istifa ederek ülkesinden kaçan ve hiçbir meşruiyeti kalmayan Mansur Hadi’yi desteklemeyi sürdürüyor. Cumartesi günü  firari Mansur Hadi hükümetinin Dışişleri Bakanı ve Türkiye’nin Yemen Büyükelçisi Riyad şehrinde bir araya geldiler.

Riyad Yasin ile Fazlı Çorman bu görüşmede Yemen’deki son gelişmeleri değerlendirdiler. Suudi rejiminin resmi kaynaklarına göre Türkiye Büyükelçisi, firari Masnur Hadi hükümetini desteklediğini vurguladı.

Aynı şekilde Türkiye görev süresi yıllardır bitmiş olmasına görevi bırakmayan ve Filistin’de seçimlerin yapılmasını da engelleyip İsrail ile müzakereler ve güvenlik anlaşmaları yapan Mahmud Abbas’ı da desteklemeye devam ediyor.

Türkiye yönetiminin Filistin ve Yemen meselelerine bu müdaheleleri hiç bir faydalı meyve de vermiyor. Filistin yıllardır Abbas yönetiminin etkisinden kurtulamamışken aynı şekilde Yemen de yeni bir kaos ortamına sürükleniyor.