Amerika’nın Nusra Cephesi’ne Yardımlarının Kanıtları Var

The Independent’ın Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, ABD’nin El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi ile ilişki içerisinde olduğunu yazdı. Fisk, normalde ABD’nin bu örgüte silah verdiğini söyleyenlere ‘komplo teorisyeni’ deneceğini ancak istihbarat raporları ve tarihin tersine işaret ettiğini belirtti.

Tarihte komplo teorisi diye lanse edilen pek çok şeyin doğru çıktığını belirten Fisk, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı ayaklanmanın ABD’liler tarafından planlandığının düşünüldüğünü belirtiliyor.

Zira bölgede çok sayıda ırk-din-mezhebin bir arada sorunsuz yaşadığı ülkelerden biri olan Suriye yerine Arabistan-Katar-Bahreyn-Ürdün gibi daha bir çok baskı yönetimi krallık savaşla yıkılmaya çalışılırdı.

Suriye yönetimini diğer Arap rejimlerinden ayıran Amerika-İsrail karşıtlığı ve Filistin-Hizbullah direnişine destek vermesiydi. Bu da sık sık hem savaş öncesi hem de Sruiye iç savaşı sırasında hem Amerik hem de Siyonist yetkililerce açıkca ifade edilmişti.

Fransız İstihbaratı: ABD Nusra ve Işıd’i Hedef Almıyor

Fisk’e göre ABD El Nusra’ya ‘Sizinle çalışmayız’ demiyor ve benzer bir askeri desteği Nusra’ya da sunuyor.

Fransız hükümetinden gelen istihbarat raporlarının da ABD hava saldırılarının Nusra’yı hedef almadığını gösterdiği belirtilirken, aynı şekilde Palmira kenti IŞİD tarafından ele geçirilirken de tek bir ABD uçağının bile görülmediği söyleniyor

Amerika-İsrail ile Nusra İlişkisi

1- https://islam-dunyasi.com/amerika-kaideci-nusra-ile-gorusuyor/

2- https://islam-dunyasi.com/fetih-el-intifada-nusra-ve-isid-yemuka-abd-israil-destegiyle-girdi/

3- https://islam-dunyasi.com/siyonist-israil-nusra-isid-yaralilarini-tedaviye-devam-ediyor/