Amerika’dan Partneri İsrail ve Uşağı Arabistan’a Milyonlarca Dolarlık Silah

Pentagon dün yaptığı açıklama bu onayın ABD kongresine iletildiğini ve kongrenin de tasvip etmesi için 30 günlük bir fırsatının bulunduğunu bildirdi.

Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı İsrail’e 1.9 milyar dolar değerinde binlerce bomba, havadan havaya ve havadan karaya füze satacağını açıkladı.

Satışın İsrail’İn “kendini savunması” için yapıldığı söylenirken, detayların kongre tarafından onaylanacağı söyleniyor.

Satılan füzelere 750 sığınak bombasının da daihl olduğu belirtilirken, ABD’nin bu bombaları İsrail’den başka hiçbir ülkeye satmadığı biliniyor.

Silah satışının İsrail’in, ABD’nin Arap ülkelerine yaptığı satışlara tepki göstermesinin ardından gerçekleştiği görülürken, satışın ABD ve İsrail arasındaki işbirliğini arttıracağı düşünülüyor.

Diğer yandan siyonist rejim gazetelerinden Haarets, Amerika’nın İran ile imzalayacağı muhtemel nükleer anlaşmayı telafi amacıyla İsrail’e askeri yardımlarını artırma kararı aldığını yazdı. ABD kongresinin bir raporunda ise 2010 ila 2014 yılları arasında Amerika Arabistan’a 90 milyar dolar tutarında silah satmıştır.

Bu iki satış anlaşmasının tutarının ise sırasıyla bir milyar 879 milyon ve bir milyar 900 milyon dolar olarak açıklanmıştır.