Home / İslam Dünyası / Suriye / Amerika ve Müttefiklerinin Suriye’ye Getirdiği Özgürlük: 240 Bin Ölü

Amerika ve Müttefiklerinin Suriye’ye Getirdiği Özgürlük: 240 Bin Ölü

Neredeyse tamamının Suriye dışından geldiği ve tamamen Amerika, Türkiye, İngiltere ve Arabistan gibi ülkelerin desteğinde olan Silahlı Grupların başlattığı sözde özgürlük getirecek savaş; Suriye halkına ölüm-açlık-zulüm-katliam dışında başka bir şey getirmedi.

4 Yıldır devam eden ve kısa vadede bitmeyecek gibi görünen Suriye savaşının İslam Dünyasına ilk zararı Filistin Davasına oldu; çünkü Siyonist İsrail’e karşı mücadele eden Hamas ve İslami Cihad gibi Filistinli Direniş Grupları ile Hizbullah için Suriye hayati öneme sahipti. İran İslam Cumhuriyeti üzerinden gelen silah-füze yardımı büyük oranda Suriye üzerinden Direniş Gruplarına ulaşıyordu.

Fransa haberin bildirdiğine göre Suriye’de bulunan BM insan hakları gözlemcileri dün yayınladığı raporda şimdiye kadar aralarında 12 bin çocuğun bulunduğu 240 bin 381 kişinin ülkede yaşanan şiddet olayları nedeni ile öldüğünü belirtti.

Rapora göre ölenlerden 88 bin 616’sı, Suriye hükümet güçlerinden. Gözlemcilerin belirttiğine göre bu sayıdan 50 bin 570’i Suriye ordu güçleri ve gerisi ise Şam yönetimi müttefik güçleridir.

Raporda ayrıca 42 bin 384 Silahlı Muhalifin de Suriye’de öldüğü ifade ediliyor; ölen bu kişilerden 3 bin 225’inin kimliği belirlenemedi.

9 haziran tarihli BM insan hakları gözlemcileri tarafından yayınlanan raporda ise Suriye’de ölü sayısı 230 bin 618 kişi ilan edilmişti.

Check Also

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir