Amerika, Uşağı Arabistan’ın Hizmetlerinden Memnun

Sözde IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon kapsamında Suriye’ye karadan da operasyon başlatmaya hazır olduğunu açıklayan Uşak Suudi Arabistan’a ilk destek, IŞİD’le mücadeleyi gerekçe göstererek Suriye’ye daha çok askeri birlik gönderilmesi gerektiğini ısrarla vurgulayan ve pek çok kez bu askerlerin yalnızca ‘terörle mücadele’ etmeyeceğinin işaretini veren ABD Savunma Bakanlığı’ndan geldi.

Bakan Ashton Carter, Nevada’da askeri hava üssünde katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suudilerin açıklamasına ilişkin haberleri gördüklerini belirten Carter, “Bu tür haberler memnuniyet verici. Gelecek hafta Brüksel’de Suudi Arabistan ve diğer 25 ülkeyle bu tür katkıyı görüşmeyi sabırsızlıkla bekliyorum” ifadesini kullandı.

Diğer Uşaklarından Da Aynı Hizmeti Bekliyorlar

IŞİD’le sözde mücadeleyi hızlandırma isteği gösteren ABD’nin yanı sıra Suudi Arabistan yönetiminin de örgüte yönelik savaşta daha fazlasını yapma istekliliğini yansıttığını savunan Carter, diğer üyelerin de aynı anda çabalarını artırması durumunda daha iyi iş çıkaracaklarını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, dün düzenlediği basın toplantısında kendilerine bu konuyla ilgili bir bilgilendirme yapılmadığını söylemişti. Koalisyonun, IŞİD’e karşı mücadeleye daha fazla katkı vermesi konusunda destekleyici bir rol üstlendiğini belirten Kirby, Suudi Arabistan’ın karadan desteği konusunda ise durumu değerlendirene kadar kesin bir yorum yapmak istemediğini ifade etmişti.