Home / Dünya / Amerika / Amerika “Muhalif Üretme” İşine Devam Dedi

Amerika “Muhalif Üretme” İşine Devam Dedi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner’a, günlük basın toplantısında, “ABD’nin Suriyeli muhaliflere eğit donat programını başarısız bularak askıya almayı ve Suriyeli Kürtlere yönelmeyi düşündüğüne” yönelik haberler soruldu.

Toner bu soruya, “Hayır. Eğit-donat programına odaklanmaya devam ediyoruz. Ancak bu tüm çabalarımızın sadece bir parçasını teşkil ediyor. Sizin de değindiğiniz IŞİD’e karşı kuzey Suriye’de mücadele eden Kürtler, Türkmenler, Suriyeli Arap güçler bu çabanın, daha geniş olarak da koalisyonun bir parçasıdır” yanıtını verdi.

Amerika ve Türkiye öncülüğündeki Eğit-Donat programından çıkan birliklerinin tutuklanması ile alakalı soru üzerine “henüz olmaları gereken seviyenin yakınında dahi olmadıklarını” gösterdiğini belirten Toner, “(Programa katılan) bireylerin eğitimine devam etmemiz ve o güçlerin kapasitesini yükseltmemiz lazım” diye konuştu.

Suriye’ye giriş yapan eğit donat mezunu askerler bir süre sonra El-Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi tarafından kaçırıldığı ve bir kısmının sonradan da serbest bırakıldığı açıklanmıştı. Kendisinin de Siyonist İsrail ile bağlantısı çok defa ifşa olan Kaideci Nusra Cephesi’nin, Eğit-Donat muhalifleri için ABD ajanı olarak yetiştirildiği iddiası şaşırtıcı bir durumu ortaya koydu.

Check Also

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir