Açlık Grevindeki Hıdır Adnan Hastaneye Kaldırıldı

Korsan İsrail hapishanesinde 5 Mayıs’tan bu yana açlık grevini sürdüren İslami Cihad lideri Filistinli idari tutuklu Şeyh Hıdır Adnan’ın serbest bırakılması için görüşmeler bugün devam edecek.

Adnan’ın avukatı Cevad Bulus, müvekkilinin sağlık durumunun her geçen gün daha kötüye gittiğini belirterek bir an önce serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Müvekkilinin bu sabah hastaneye kaldırıldığını belirten Bulus, “Adnan ölmek için açlık grevine girmedi, sadece adalet istiyor ve İsrail’den bunu talep ediyor” dedi.

Adnan 11 ay önce 9’uncu kez idari tutuklama süresinin uzatılması üzerine protestosu eylemi yapmış, 5 Mayıs’ta ise açlık grevine başlamıştı.

İşgalci İsrail istihbaratı, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak “idari tutuklama” adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 seneye kadar uzatabiliyor.

Daha önce de defalarca İsrail yönetimi tarafından tutuklanan İslami Cihad Hareketi’nin önde gelen isimlerinden Hıdır Adnan (36), son olarak 8 Temmuz 2014’te Cenin kentindeki bir güvenlik noktasında gözaltına alınmıştı. Adnan, idari tutukluluk kararının uzatılmasını protesto için 5 Mayıs 2015’te açlık grevine başlamıştı.