Home / Dünya / Amerika / ABD’de Polis Şiddetine Tepkiler Büyüyor

ABD’de Polis Şiddetine Tepkiler Büyüyor

Baltimore’da, 25 yaşındaki siyahi genç Gray’in gözaltındayken hastanelik olup hayatını kaybetmesi sonucu başlayan gösteriler hafta sonu da devam etti. Gösterilere iki binden fazla kişi katılırken, bu sayı Gray’in ölümünden sonra başlayan protestoların en geniş katılımlısı oldu.

Saatler süren barışçıl gösteride protestocular, “Adalet yoksa, barış da yok”, “Freddie için mücadele edeceğiz”, “Freddie ölmek zorunda değildi” sloganları attı. Ancak, gösterinin sonuna doğru gruplar kente dağılırken bazı protestocuların, şiddete başvurarak, polis araçları ile dükkanların camlarını kırarak, polise Plastik şişe attığı belirtildi. Baltimore polisi, olaylarda en az 12 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Gray’in ikiz kardeşi Fredericka Gray de yaptığı yazılı açıklamada, “Lütfen şiddeti durdurun, Freddie Gray böyle bir şey yapmanızı istemezdi. Anne ve babamız da herhangi bir şiddet görmek istemiyor. Adalet şiddetle gelmez” ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz aylarda da Ferguson ve New York’taki benzer olaylar da protestolara yol açmış ve ABD’de adalet sisteminin sorgulanmasına neden olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir